Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asla vazgeçmedi zoru yine başardı

Vücut geliştirmede çok sayıda Avrupa ve dünya şampiyonluğu bulunan protez bacaklı sporcu Tolga Murat Balıkçı, bisikletle İzmir'den Ankara'ya yolculuk yaptı

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Vücut geliştirmede 1 Avrupa, 3 dünya ve 1 kainat şampiyonluğu bulunan, 33 yaşındaki engelli sporcu Tolga Murat Balıkçı, sol bacağını 1998'de geçirdiği bir trafik kazasında kaybettiğini söyledi. Hayata küsmeyip, en iyiyi yapmak için sürekli çalışan Balıkçı, "Hastanedeyken gidene üzülmeyip var olanı güçlendirmeye karar verdim. İyileştikten sonra vücut geliştirme sporuna başladım. Ardından üniversite sınavını kazanarak Aydın'da iktisadi ve idari bilimler fakültesinde, iktisat okudum. Hiç vazgeçmedim" dedi. Yaptığı sporda en iyi olmak için var gücüyle çalıştığını dile getiren Balıkçı, "1998'den 2009'a kadar çok ciddi şekilde çalıştım. 2009'da engelliler kategorisinde dünya vücut geliştirme şampiyonluğumu aldım. 2010'da Avrupa şampiyonu ve tüm klasmanlarda şampiyonlar şampiyonu oldum. 2010'da yine kainat şampiyonu, ayrı bir yarışmada da dünya şampiyonu oldum. 2011'de Barcelona'da sağlamların da girdiği dünya şampiyonasında ikinci oldum" diye konuştu. Şampiyon sporcu 'Engelliler Haftası'na dikkati çekmek amacıyla bisikletiyle İzmir Foça'dan yola çıktığını, kısa molalar vererek, birkaç saat uyuyarak Ankara'ya ulaştığını kaydeden Balıkçı, şöyle devam etti: "Engelliler Haftası çok sönük geçiyor. Ben bu haftanın biraz daha ses getirmesini nasıl başarabilirim diye düşünerek böyle bir etkinlik yapmaya karar verdim. Bisiklet kullanmayı çok severim. Uzun yol bisiklet performansı zordur, bu nedenle 1-2 hafta hazırlık yaptım. Gerekli donanımımı tamamladıktan sonra yola çıktım. Yol boyunca bir arkadaşım da otomobille beni arkadan takip etti. Protezim kırılırsa diye yedek protezimi de yanıma aldım. Genelde molalarımızı kısa tutarak erken zamanda Ankara'ya varmayı planladık. Ankara giderken rakım yükseldiği için rampalar beni çok zorladı ama engel olamadı. 61 saat pedal çevirdikten sonra Ankara'ya vardım. İlk işim Anıtkabir'i ziyaret etmek oldu. Bundan sonraki hedefim, hükümetimizi ziyaret ederek teşekkür etmek ve gelecek için önerilerde bulunmak olacak."

'VAR OLANI GÜÇLENDİRİN'
Balıkçı, bacağı protez olup da bırakın bisikletle kilometrelerce yol gitmeyi adım atmaya cesaret edemeyen, proteziyle barışık olmayan, vücuduna küsen birçok engelli bulunduğunu dile getirdi, "İstediğim tüm engellilerin benim sloganımla hareket etmeleri, 'gidene üzülmeyin, var olanı güçlendirin' Bacağınızı, kolunuzu, elinizi gözünüzü kaybedebilirsiniz, bunlar gidebilir ama geride mutlaka bir şeyler vardır. Sahip olduğumuz ne varsa ona sarılmalı ona şükretmeliyiz. Her halimize şükrederek, azmedip en iyi standartlarda yaşamalıyız. Engelliler, memleketimizin 2023 hedeflerinde vagon olmak yerine, lokomotif olarak sürüklemesi lazım. Protez benim parçam ve bana büyük güç veriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asla vazgeçmedi zoru yine başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN