Peki bu kimin eseri?

Karakoç Çayı'ndaki kirlilik ile ilgili incelemeler yapan Büyükşehir ekipleri, 'suyun iyi kalitede' olduğunu savundu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de bölgede çalışma yapıyor. Suyun giderek kirlendiğini belirten yöre halkı ise, "Bu kirlilik nereden geliyor" diye sitem etti

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Seferihisar-Doğanbey mevkiinde geçerek denize dökülen Karakoç Çayı'ndaki kirlilik görüntüleri tepki topluyor. Gazeteniz Egeli Sabah'ın geçtiğimiz Çarşamba günü gündeme getirdiği kirlilik haberi üzerine hem Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgede inceleme yaparak, su numuneleri aldı. Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 10 ay önce hizmete soktuğu Doğanbey Arıtma Tesisi'nin çalıştığını ve tesisten çıkan suyun "Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nce belirlenen standartlardan daha iyi kalitede" olduğunu açıklarken, Karakoç Çayı'nda dün çekilen fotoğraflarda ise suyun renginin ve su üstünde oluşan köpüklerin gözlenmesi kafalardaki soru işaretlerini artırdı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin de son bir kaç gündür bölgede çalışmalar yaptığı öğrenilirken, Karakoç Çayı'ndaki gözlemlenen köpüklerin nedeni merak ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar'ın Doğanbey, Ürkmez ve Payamlı mahallelerindeki evsel atıkları arıtacak ileri biyolojik atık su arıtma tesisi tartışmaları büyüyor. 125 bin kişinin evsel atığını arıtacak kapasitedeki arıtma tesisinin deşarj yapıldığı Karakoç Çayı üzerindeki kirlilik ve koku, çevre halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Egeli Sabah'ın 21 Mayıs tarihinde verdiği "Yüzlerine Gözlerine Bulaştırdılar" başlığı ile manşetinden verdiği haberin ardından İZSU yetkilileri ve İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Denetim ekipleri Karakoç Çayı üzerinden örnekler almaya başladı.

PİSLİK GİDEREK ARTIYOR

Seferihisar-Ürkmez karayolunun Karakoç Çayı üzerinden geçtiği köprünün altı ise her geçen gün atık sular ile birlikte daha da pisleniyor. Köprünün 10 metre ilerisinde sazlıkların arasında yaşayan ördekler bile pis suya girmek istemiyor. Bölge sakinleri ise çayın üzerinde bulunan kirliliğin ise canlıların hayatını tehdit ettiğini iddia etti. Karakoç Çayı'na komşu olan 450 hanelik Meltem Tur Sitesi sakinleri de, son günlerde sivri sinek ve kokunu giderek arttığını belirtti. 7 ay önce Ayvalık'tan Ürkmez'e yerleştiğini belirten bölge sakini Nizam Ünal, "Bu Karakoç Çayı için defalarca ilgili makamlara şikayette bulundum. Ama durum bu gözlerinizle gelin görün. Gazetede çıkan haberin ardından İZSU ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ünden geldiler. Karakoç Çayı üzerinden birçok numune aldılar. Evsel atıklar, hiç arıtma tesisine gitmeden direk çaya dökülse en fazla deniz pislenir ve doğa bunu zamanla temizler. Ama şimdi durum farklı, şimdi evsel atık yerine çaya kimyasal akıyor. Bunu görmek bilmek için kimyager ya da arıtma tesisi yetkilisi olmamıza gerek yok. Her şey apaçık ortada" dedi. Karakoç Çayı üzerinde oltasıyla balık tutan bölge sakinlerinden Sabri Kurt ise suyun pisliği hakkında bilgi sahibi olunca, hemen oltasını ve eşyalarını toplayıp balık tutmaktan vazgeçti. Balık tuttuğu yer ile pisliğin biriktiği yerin sazlıklardan görünmediğini ve pisliği fark etmediğini belirten Sabri Kurt, "Ben buranın pisliğini bilmiyordum. Benim balık tuttuğum yerden köprünün altını göremediğim için temiz zannettim. Ama sudaki bulanıklığı son zamanlarda giderek arttığını fark ediyordum. Artık burada balık falan tutamam. Bunu bilerek görerek nasıl buradan tuttuğum balığı soframa koyayım" dedi.

SU ÖRNEKLERİ İNCELENİYOR

Egeli Sabah'ta çıkan haberin ardından İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, incelemek üzere Karakoç Çayı üzerinden örnekler aldı. İncelemenin devam ettiğini belirten İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Gazetede çıkan haberin ardında, bölgede inceleme başlattık. Ekiplerimiz 2 gündür, çayın üzerinden su örnekleri alıyor. En kısa sürede incelemelerimizi sonuçlandıracağız. Konu üzerinde çok hassas duruyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peki bu kimin eseri?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN