Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kireçlenmeye yumurta zarı

Birçok Avrupa ülkesinin doğal yumurta kabuğu zarını kullandığını belirten Prof. Dr. Ketenci, "Taşıdığı proteinle kireçlenme ağrılarını azaltıyor" dedi

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ve Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, Amerika, Kanada'da yapılan bilimsel araştırmalar, doğal yumurta zarının proteinden zengin olup kireçlenme tedavisinde10 gün içinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Kireçlenme ve yaşlılıkla ilgili soruları yanıtlayan Prof. Dr. Ketenci, "Kireçlenme özellikle diz eklemini, omurgayı ve elleri tutan bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe daha sık ortaya çıkar ve 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 90'ında eklemlerde osteoartrit görülmektedir. 55 yaş altında kadın ve erkeklerde eşit oranda görülürken, 55 yaş üzerinde kadınlarda daha fazla rastlanır. 55 yaş üzerinde kadınlarda el ve dizler, erkeklerde ise kalçalar daha sık tutulmaktadır" dedi.

HEMEN HİSSETTİRİYOR
"Kireçlenmeye bağlı ağrı çekmek bir kader değildir" diyen Ketenci, "Örneğin 2006 yılından bu yana Amerika, Kanada başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde kullanılan Naturel Egshell Membrane-NEM olarak bilinen Doğal Yumurta Kabuğu Zarı Polimeri ile yapılan bilimsel araştırmalar kireçlenmeye bağlı ağrıları 7 ila 10 gün içinde hissedilir biçimde azalttığı yönünde olumlu sonuçlar vermiştir" diye konuştu. Kilo vermenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Ketenci, "Özellikle diz kireçlenmesinde kilo vermek, olmazsa olmazı ise egzersiz yapmaktır. Ancak egzersiz bir yaşam biçimi olacak şekilde, sürekli yapılmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kireçlenmeye yumurta zarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN