AK Parti'den bildiri protestosu

Giriş Tarihi: 13.6.2014

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'liler İl Özel İdaresi mallarıyla ilgili bildiri okumaya başlayınca, AK Partili üyeler salonu terk etti. Doğan, açıklamaya tepki gösterdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Haziran ayı ikinci olağan meclis toplantısında CHP'li Meclis üyesi Hatice Tatlı'nın İl Özel İdaresi mallarıyla ilgili meclis üyeleri adına bir bildiri okuması salonda bulunan AK Partili meclis üyelerinin tepkisine neden oldu. Meclis salonunu terk eden AK Partili meclis üyeleri Tatlı'nın bildirisini okuması bitene kadar salona girmedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun katılmadığı Haziran ayının ikinci olağan meclis toplantısı Başkanvekili Sırrı Aydoğan tarafından yapıldı. Tatlı'nın ardından söz alan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan da mal paylaşımları nedeniyle mağdur olduklarını, konuyla ilgili İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını söyledi. Meclis salonu dışında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ise mecliste suni gündem yaratılarak hizmetin önünün kapandığını belirtti. AK Partili Doğan, "İzmir'in gündemini bilinçli bir şekilde meşgul ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yetersiz çalışmalarını hepimiz biliyoruz. Bunu kamuoyunun gündeminden saklamak adına yapay bir gündem oluşturulmaktadır. Geçen mecliste söyledik. Bizi çağırın dedik. Konuyu 'konuşalım vekillerimize taşıyalım' dedik. Ama başkan bunları yapmıyor. Özel idare özel idare diye gündemi değiştiriyor. Başkan tartışmaya dayalı kavgacı tavrını sürdürmeye devam ediyor" diye konuştu. Meclis toplantısında belediye bağlı Grand Plaza şirketinin sermayesinin 7,5 milyon lira artırılması kararı AK Parti'nin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

KALYONCU: HUKUKA AYKIRI BİR DURUM YOK
Kapanan İl Genel Meclisi'nin son 5 yıllık döneminde Grup Başkanveliliği yapan Karabağlar Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Nazmi Kalyoncu, Özel İdare malları konusunda hukuksuzluk olmadığını açıkladı. Kalyoncu, "6360 sayılı kanunun geçici 1.maddesinin 5. fıkrası "Bu kanun ile tüzel kişilikleri kaldırılan İl Özel İdarelerinin her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre bakanlıklara, bakanlıkların bağlı veya ilgili kuruluşları ile bunların taşra teşkilatına, valiliklere, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığına, Büyükşehir Belediyesi'ne ve bağlı kuruluşuna veya ilçe belediyesine devredilmesine karar verilir" demektedir. Yani İl Özel İdaresine ait malların dağıtılacağı kurumlar 8 ayrı başlık halinde sayılmış ve bu sayılan 8 kurumdan sadece bir tanesi Büyükşehir Belediyesi olarak belirtilmiştir. Personelin de belediyelere verilebileceği kanunda var. Yani burada hukuksuzluk yoktur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den bildiri protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN