Trafik sigortasını yapın cepleriniz delinmesin!

Kazaların ekonomimize yıllık 4 milyar dolar zarara neden olduğunu belirten uzmanlar bayram tatilinde trafiğe çıkacakları trafik sigortasının yaptırılması konusunda uyardı

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Beş gün sürecek Ramazan Bayramı tatili ile birlikte, trafik kazaları açısından riskli günlere de giriyoruz. Trafiğe çıkan araç sayısının artması ve dikkatsizlik nedeniyle trafik kazalarında artış yaşandığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, "Ülkemizde yılda 1 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalarda yüzlerce kişi yaşamını yitirirken 10 binlerce kişi de yaralanıyor. Kazalar, ekonomimize yıllık 4 milyar dolar zarara neden oluyor. Trafikteki yaklaşık 18 milyon 300 bin araç sahibinin yüzde 15 kadarı, bilerek ya da bilmeyerek zorunlu trafik poliçesi yaptırmıyor ya da süresini geçiriyor. Trafik Sigortası, kazalar nedeniyle yaşanan can kayıplarında geride kalanlara, sakat kalanlara üst limiti 275 bin TL'ye kadar tazminat ödüyor ve yaralananların tedavi masrafları için de bir güvence oluşturuyor. Sigorta olmadığında bu kusurlu sürücünün cebinden çıkıyor, oysa sadece 200- 300 TL ödeyerek tazminat ödeme riskinden kurtulabilmek mümkün" dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) verilerine göre; geçen yıl, Ramazan Bayramı tatili boyunca meydana gelen trafik kazalarında 86 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 711 kişi de yaralandı. Toplam 2 bin 199 ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Yine geçen yıl, 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca ise 3 bin 319 kazada, 131 kişi yaşamını yitirdi, 6 bin 738 kişi de yaralandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı verilerine göre ise bayram süresince meydana gelen trafik kazalarının yüzde 52'si, 12.00-16.00 saatleri arasında meydana geliyor. Can kaybının en fazla olduğu trafik kazaları ise bayram tatilinin ilk ve son gününde yaşanıyor.

ORANI ÇOK YÜKSEK

Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Banu Özgürel, bu kadar çok kazanın yaşandığı bir ülkede, ekonomik zararın telafisi için Zorunlu Trafik Sigortası'nın önemine dikkat çekti, "Rakamlar incelendiğinde dikkat çeken konu, sigortasızlık. Verilere göre, sigortasını yaptırmayan sürücülerin oranı, bazı illerde yüzde 40'a kadar çıkıyor. Özellikle kamyon, kamyonet ve motosikletlerde bu oran yüzde 50'nin de üzerinde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik sigortasını yapın cepleriniz delinmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN