Dünya harikasında kazılar başlıyor

Artemis Tapınağı'nda 20 yıl aradan sonra başlayacak kazı çalışmaları, dört bölgede yoğunlaşacak ve tapınakla ilgili sorulara uzmanlarca cevap aranacak

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Antik çağın en önemli anıtsal yapıları arasında olan ve dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen Artemis Tapınağı'nda kazılar tekrar başlıyor. Efes Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Sabine Ladstatter, antik kent içinde bu yıl kazı çalışmalarının 4 bölgede yoğunlaşacağını, Efes'in geçmişini tarih öncesi döneme götüren Çukuriçi Höyük, Meryem Ana Kilisesi'nin güney bölümündeki geç antik döneme ait yerleşim alanı ve bir Türk Hamamı'nda başlatılan kazıların yanı sıra arkeoloji dünyasında en fazla merak edilen alanlardan biri olan Artemis Tapınağı'nda da çalışmaların başlayacağını söyledi. Ortaya çıkarıldığı 19'uncu yüzyıldan bu yana kesintili olarak kazısı yapılan Artemis Tapınağı ile ilgili çok sayıda bilgi ve bulgunun ortaya konduğunu ancak bunların derlenmesi için bir süredir çalışma yürütüldüğünü anlatan Ladstatter, tapınakla ilgili kitabın yayınlanması ile birlikte yeni bir kazı programı hazırlandığını ifade etti.

HEYECAN VERİCİ

En son kazısı 20 yıl önce yapılan Artemis Tapınağı'nda bayramdan sonra yeniden çalışmalara başlanacağını belirten Ladstatter, "Artemis Tapınağı kazısı bizim için çok önemli ve heyecan verici bir kazı olacak. Bu kazılarda döneme ilişkin tahmine dayalı bilgileri kesinleştirebileceğimiz bulgulara ulaşacağımızı umut ediyoruz. Örneğin tapınağın etrafında bir stoa var mıydı veya literatürde bahsedildiği gibi ama kesin olarak bilmediğimiz Artemis Tapınak alanında bir kilise var mıydı?' gibi sorulara yanıt arayacağız" dedi. Tarihi açıdan büyük öneme sahip olmasına rağmen tapınağın bulunduğu alanda biriki mermer parçasından başka bir şey görülemediğini anlatan Ladstatter, tapınağın bulunduğu alanda yer altı suyu seviyesinin yüksek olması nedeniyle kazı yapmanın kolay olmadığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya harikasında kazılar başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN