Fuar değil sanki mahalle pazarı!

83. kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı'na (İEF) işporta tezgahları damgasını vurdu. İşportacılar, tezgah açtıkları 9 Eylül ile Lozan Kapısı önünü adeta mahalle pazarına çevirdi

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Kapılarını bu yıl 83. kez açan, Türkiye'nin en eski ve sembolik değeri en yüksek fuar organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), yine işportacı cennetine dönüştü. Bin 132 firmanın katıldığı ve 67 ülkenin temsiz edildiği 83'üncü İEF'de 9 Eylül ile Lozan kapılarına kurulan işporta tezgahları dikkat çekti. Akşam saatlerinde ortaya çıkan seyyar tezgahlar ve işportacılar İEF 9 Eylül Kapısı'nda neredeyse vatandaşlara adım atacak yer bırakmadı. Kapı önünde yere tezgah açan işportacılar kıyafet, güneş gözlüğü, biblo ve parfüm sattı. Bunun yanı sıra turşucular da müşterilerini Fuar kapısının önünde bekledi. Lozan Kapısı'nda da durum 9 Eylül Kapısı'ndan farksızdı. Midye tezgahını Lozan Kapısı'nın hemen girişine açan midyeci, saat satan yabancı uyruklular burasını mesken tuttu. 67 ülkenin ve bin 132 firmanın katıldığı ve 10 gün boyunca süren kentin vitrini konumundaki İzmir Enternasyonal Fuarı'ndan geriye akılda bu çirkin görüntüler kalacak. Yabancı ülke konuklarının da girip çıkmak için sıklıkla kullandığı Basmane semtindeki 9 Eylül kapısı orta çıkan manzarasıyla mahalle pazarını aratmadı. Müşteri çekebilmek için sürekli bağıran satıcıların, ürünlerini sergiledikleri tezgahlar giriş çıkış yapanlara engel oldu. İzmir Büyükşehir ve Konak Belediyesi zabıta ekiplerini göreve çağıran İzmirliler, "Her sene Fuar kapılarında aynı görüntüler yaşanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi seyyar tezgahları ve işportacıları görmüyor mu? Basmane kapısından dışarı çıkarken yere açılan seyyar tezgahlardan dolayı adım atamıyoruz. Bir yerde turşucu, bir yerde midyeci. Fuar'a yabancı turistler de geliyor. İzmir'e bu görüntüler yakışmıyor" diye konuştu.

TAVİZ YOK DEMİŞTİ
Zabıta Haftası etkinlikleri çerçevesinde 5 Ağustos'ta büyükşehir ve ilçe belediyelerinde görevli zabıta birimlerinin yöneticilerini konuk eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, seyyar satıcılara ve işportaya karşı taviz vermeden, ciddiyetle çalışacaklarını söylemişti. Türkiye'nin batıya açılan penceresi olan İzmir'in her bakımdan ülkeye örnek olmak zorunda olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu,"Kentin güzelliklerini hep birlikte çalışarak korumak zorundayız. Birlikte mücadele edeceğiz. Taviz vermeden ciddiyetle çalışacağız" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fuar değil sanki mahalle pazarı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN