Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Film gibi bir hayat

Trafikte kör olan Taşdemir; 5 kez ameliyat oldu, tedavi masrafları yüzünden 3 defa ölmeyi denedi. Sonunda karanlık dünyasıyla barıştı. Şimdi Gediz'de, hayalini kurduğu proje için hazırlık yapıyor

Giriş Tarihi: 16.9.2014
Gediz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (GESEM) öğrencilerinden Nesim Taşdemir, filmleri aratmayan sıradışı bir yaşam öyküsüne sahip. Girişimcilik eğitimi almak için 55 yaşında yeniden öğrenci sıralarına oturan görme engelli işadamı, bundan 15 yıl öncesine kadar sağlıklıydı. 1999 yılında İzmir'in Üçyol semtinde aracıyla kırmızı ışıkta beklerken bir anda dünyası karardı. Ani görme kaybı nedeniyle 40 yaşında kör olmuştu. Doktor doktor gezdi, 2 defa Ankara'da, 1 kez de İstanbul'da ameliyat geçirdi. Almanya'ya gitmesi önerilince bu ülkede de 2 kez bıçak altına yattı, iyileşemedi. Tüm ümitlerini yitirirken, tedavi masrafları yüzünden servetini de kaybetmişti. Bunalıma girdi, 3 defa intihara teşebbüs etti, hepsinde de son anda kurtarıldı. Psikolojik destek aldı, karanlık dünyasıyla barışıp hayata tutundu. Daha önce yaptığı kuruyemişçiliğe ve müteahhitliğe bir arkadaşının verdiği borç parayla geri döndü. Şimdi de hayalini kurduğu üniforma üretim tesisini KOSGEB desteğiyle kurabilmek için GESEM'de girişimcilik eğitimine başladı. Tüm derslere katılan, azmiyle herkese örnek olan 4 çocuk, 7 de torun sahibi Nesim Taşdemir, her şeye rağmen hayatın yaşamaya değer olduğunu anlatıyor. Bir daha göremeyecek olmayı ilk başlarda kabullenemediğini dile getiriyor, şunları söylüyor:

'BAŞARACAĞIMA İNANIYORUM'
"Kırmızı ışıkta beklerken en son gördüğüm bir trafik polisiydi. Sürekli hayatın içindeyim, hatta daha üretkenim. İzmir Bakkallar Odası'nda 4 yıl yönetim kurulu üyeliği bile yaptım. Üniforma üretim tesisi kurmayı kendime hedef olarak koydum. Gediz Üniversitesi'nde öğrendiklerimle bunu başarmayı, burada çalıştırmak istediğim 100 engelli için de çok arzu ediyorum. Tüm Türkiye'ye örnek olacak bir girişime imza atmak istiyorum, başaracağıma da yürekten inanıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Film gibi bir hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN