Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2. Uluslararası Tarih Sempozyumu başladı

Giriş Tarihi: 17.10.2014
2. Uluslararası Tarih Sempozyumu başladı

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde '100. yılında Birinci Dünya Savaşı' konulu 2. Uluslararası Tarih Sempozyumu başladı. Etkinliğe yurt içi ve dışından 80 akademisyen katıldı

DEÜ Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılan açılış töreninde konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, tecrübelerin insanları tehlikelerden koruduğunu ve gelişim sağladığını, tarihin de bu anlamda önemli bir araç olduğunu söyledi. Tarihin sadece geçmişi nakletmekle kalmadığını, olayların günü ve geleceği nasıl etkileyeceğini de ortaya koyduğunu ifade eden Toprak, bu nedenle tarihsel bilgiyi bilimsel düşünce düzeyine dönüştürmenin büyük önem taşıdığını, güçlü medeniyetleri tesis edenlerin daima tarih şuuruyla hareket ettiğini vurguladı.

SAVAŞIN ARTÇI SARSINTISI
Birlik ve beraberliği koruyarak, sosyal, ekonomik ve askeri alanda güçlü bir ülke olmanın, Türk milleti olarak savaştan alınacak birinci ders olduğunu kaydeden Toprak, "Bu coğrafyada mutlu olmanın temel koşulu güçlü bir tarih bilincine sahip olup, hafızamızı canlı tutabilmek. Binlerce yıldır birarada yaşayan vatandaşlarımızı birbirine düşürme gayretleri yine görülüyor son günlerde. Bunların boşa çıkarıldığını memnuniyetle görüyoruz" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait de savaşın başlamasına neden olan olayların benzerlerinin bu gün de görüldüğünü, savaşın artçı sarsıntılarının devam ettiğini ifade etti. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün de uzun yıllar tarihi bilim olarak bildiğini, ancak son yıllarda fikrinin değiştiğini, tarihi yazan tarihçiye bağlı olarak değişebildiğini gördüğünü kaydetti. Yurt içi ve yurt dışından 80 akademisyenin katıldığı sempozyum yarın sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2. Uluslararası Tarih Sempozyumu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN