AHMET UZAN: Cevapsız sorular

Giriş Tarihi: 17.10.2014
İzmir'de biz gazeteciler, hiç malzeme sıkıntısı çekmiyoruz. Sağolsun belediyeler, yaptıklarıyla yapamadıklarıyla bize sürekli yardımcı (!) oluyor. Büyükşehir Belediyesi her zaman olduğu gibi yine başı çekiyor. Egeli Sabah'ta okuduğunuz Akdemir Plaza'nın kiralanması konusunda yaşanan skandallar, İzmir gündemini sarsıyor. Olayın hikayesi çok ilginç. Tamam, Konak'taki bina depreme dayanıksız. Yeni bir bina arıyorsunuz. Buraya kadar her şey normal. Sorun, Halkapınar'daki binanın kiralanmasıyla başlıyor. Kira sözleşmesi, 1 Haziran'dan itibaren başladı. Ancak kafalardaki soru işaretleri giderilemedi. İzmirliler adına biz de soruyoruz.
Bu binayı tercih etme kriteriniz neydi? Niçin Akdemir Plaza'yı kiraladınız? Bu binayı kim, neden önerdi?
Bu bölgedeki binaların ederini hiç araştırmadınız mı? Aylık 175 bin liraya anlaşırken, bunun çok yüksek bir rakam olduğunu tasavvur etmediniz mi?
Binanın ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin bulunmadığını, kiralamadan önce fark etmediniz mi? Fark ettiyseniz neden kiraladınız? Fark etmediyseniz niçin araştırmadınız?
Kentte başka bina mı yoktu? Her şeyiyle belediye için uygun olan ya da çok kısa sürede hazır hale getirilebilecek bir yer bulunamaz mıydı? Sayın Kocaoğlu, bu sorularımıza cevap verirseniz, bizi değil İzmirliyi aydınlatmış olursunuz. Üç yılda ödenecek toplam kira, 6 milyon 300 bin lira. Zaten binanın fiyatı ne kadar ki? Bina fiyatının önemli bir bölümü, kira olarak ödenecek. Ayrıca, 3 yıllık sürecin 1 yılı da tadilat ve tefrişatla boşa geçecek. Şimdiden 5 ay geride kaldı. 875 bin lira havaya uçtu. İzmir, bu kadar zengin değil. Kendi şirketiniz için bina kiralasanız anlarım. Ama giden para kamunun. Çözülmesi gereken dağ gibi sorunlar dururken, bu paraların boşa harcanması İzmirli olarak içimizi acıtıyor...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AHMET UZAN: Cevapsız sorular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN