Gaziemir'de işçiler yine eyleme başladı

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Gaziemir'de işçiler yine eyleme başladı

Belediyenin temizlik işlerini yürüten taşeron şirkette çalışan 140 işçi, maaşlarını düzenli alamadıkları ve haksız yere 4 kişinin işine son verildiği iddiasıyla iş bırakma eylemi yapıyor

Gaziemir Belediyesi'nde temizlik işlerini yürüten taşeron şirkette çalışan 140 işçi, geçen hafta yaptıkları eylemin ardından, bu kez 4 kişininhaksız yere işten çıkarıldığını belirterek iş bıraktı. Belediye önünde oturma eylemi yapan işçiler, "Belediye Başkanı, İFC şirketine baskı yaparak bizi işten çıkartıyor. Maaşlarımız düzenli alamazken şimdi de 4 arkadaşımız işte çıkarıldı. Belediye bu işçi kıyımını durdurana kadar çöp toplamama kararı aldık" diye konuştu. Gaziemir Belediyesi'nin temizlik işleri ihalesini alan firmada çalışan 140 işçi, 2 yıldır düzenli maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle geçen hafta başında belediye önünde eylem yapmıştı.

BASKI YAPILIYOR

Bunun üzerine belediye yetkilileri, işçilere maaşlarını her ayın 17'sinde düzenli olarak ödeneceğini söyledi ve eylem kararından vazgeçen işçiler, tekrar iş başı yaptı. Ancak eylem yapan işçilerden Necdet İçli, Mahir Demir, Tolga Sütlü ve Şuayip Eroğlu iddiaya göre gerekçe gösterilmeksizin, işten atıldı. Bu gelişme üzerine işçiler, arkadaşlarına destek olmak için iş bırakma kararı aldı. Belediye önünde biraraya gelerek çöp toplamayan işçiler "2 yıldır düzensiz maaş alıyoruz. Maaş ya eksik yatıyor ya da hiç yatmıyor. Bu yüzden ailelerimizin geçimini sağlayamaz hale geldik. Kredi kartı borçlarımız birikti. Elektrik su parasını ödeyemez olduk. Sendikalı olmadığımız için de hiçbir şekilde hakkımızı arayamıyoruz. Belediye başkanlarıyla yaptığımız görüşmelerden de bir sonuç çıkmadı" diye konuştu. Eylem kararı alınca belediye başkanı Halil İbrahim Şenol'un şirket yöneticilerine baskı yaparak kendilerini işten kovdurtmaya çalıştığını iddia eden işçiler, "İşten çıkarılan arkadaşlar yetmiyormuş gibi bizi de işten çıkarmakla tehdit ediyorlar. Bu 4 arkadaşımız tekrar işbaşı yapana ve maaşlarımız düzenli olarak verilene kadar çöp toplamama kararı aldık. Bugün onları çıkaran yarın bizi de kapı önüne koyar. Birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Hakkımızı alana kadar iş bırakma eylemini sürdüreceğiz" diye konuştu. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziemir'de işçiler yine eyleme başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN