Genç bİnİcİler lazım

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Genç bİnİcİler lazım

Binicilikte 'zenginler kulübü' algısının doğru olmadığını belirten Çapa, "Federasyon bütçemizden yaz okulları düzenliyoruz. Yeter ki gençler buraya yönelsin" dedi

Atlıspor İhtisas Kulübü'nün ev sahipliğinde düzenlenen Atatürk ve Cumhuriyet Kupası engel atlama yarışları için kente gelen Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Tunç Çapa, Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. Atatürk Kupası'nın ilk kez İzmir'de düzenlendiğini dikkat çeken Çapa, "İzmir'de binicilik şöleni yapıyoruz. İzmir'de biniciliğe ilgi var. Ama yeni biniciler güç yetişiyor" dedi.

STATÜSÜ ÇOK FARKLI

Bu sene binicilikte Cumhuriyet tarihinde olmayacak kadar başarı kazandıklarını anlatan Çapa, "Polonya'da 4 kişilik ekibimiz 13 ülkeyi geride bırakarak Milletler Kupası'nı kazandı. Altın madalya aldık. Destek olunursa olimpiyatlara katılabiliriz. Türklere baktığınızda Avrupa'da yavaş yavaş ceketlerini iliklemeye başladı. 12 yaşındaki çocukları İtalya'ya götürdüm. Fransa'nın arkasından ikinci olduk. Benim oraya götürdüğüm 4 atın bedeli 100-110 bin euro civarında. Belçika takımındaki tek atın bedeli 1 milyon euro değerinde. Böyle olduğu zaman 'kahraman bakkal süpermarkete karşı çarpışıyor' oluyor. Çok ciddi bir rekabet vardı" diye konuştu. En büyük sıkıntılarının yeni insan arayışı olduğunu ifade eden Başkan Çapa, şöyle konuştu: "Bizim sıkıntımız yeni genç arayışı. Her kulübe her sene 10 tane çocuk gelmesi lazım. Bunun için yaz okulları yapıyoruz. Bunu federasyonun bütçesinden veriyoruz. Bunlar maddi durumu iyi olmayan çocuklar olsun. Önemli değil. Zenginler kulübü algısı yanlış. Biz şöyle söyleyeyim size. Milli takımdaki binicinin her ikisi de Bingöllü bir seyisin oğlu. İki tanesi emekli astsubayın oğlu. Bunların sponsorları var. Başka spor dallarında böyle bir şey yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç bİnİcİler lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN