Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZSU'ya ateş püskürdü

Giriş Tarihi: 12.11.2014
İZSU'ya ateş püskürdü

Gölcük sokaklarında kanalizasyon çalışması yapılmamasından dolayı İZSU'yu göreve çağıran Badem, "Altyapı olmadan üst yapıya giremiyoruz. Yaz gelmeden bu sorun çözülmeli" dedi

İzmir'in Ödemiş ilçesinde tarihi ve doğal güzellikleriyle Bolu'daki Abant Gölü'ne alternatif olarak görülen Gölcük'te, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU vasıtasıyla yüklenici firmaya yer teslimi yapılmasına rağmen kanalizasyon ve arıtma tesisi sorununun hala bir çözüme kavuşmaması Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem'i isyan ettirdi. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Gölcük'ün sokaklarını kurtarmak için kanalizasyon yapılmadan yol tamirine giremediklerini ifade eden Badem, "İzmir'in gözbebeği Gölcük şuan perişan vaziyette. Bazı sokakları halen toprak, asfalt olan yerlerde paramparça. Alt yapı sorunu çözülmeden üst yapıya geçemiyoruz. İZSU'dan ricamız ve talebimiz, öncelik verilsin ve yaz gelmeden bu çalışma bitirilsin. Aksi takdirde Gölcük sokakları yürünemez ve yaşanamaz hale gelecek" dedi. Bozulmamış doğası ve yeşiliyle İzmir'in benzersiz köşelerinden biri olan Ödemiş Gölcük'te yıllar önce kanalizasyon sorunun giderilmesi için çalışma başlatan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, kanalizasyon projesini tamamlayarak Büyükşehir Belediyesi'ne devretti. 3 milyon liralık projenin yüzde 50'si için İller Bankası'nda da hibe desteği aldıklarını hatırlatan Badem, geçtiğimiz 14-15 Mayıs tarihlerinde yer teslimi yapmalarına rağmen Gölcük Mahallesi'nde 6 aydan bu yana bir çivi dahi çakılmadığını söyledi. İZSU'nun yüklenici firmaya devrettiği alanda arıtma tesisi yok diye firmanın iş başı yapamadığını ve ihale sürecinin de 400 gün olduğunu hatırlatan Badem, yaz gelmeden kış sezonunda alt yapı kazım çalışmalarının bitirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Arıtma tesisi yeriyle ilgili problem çözülmüyorsa daha fazla üzerine gitmenin anlamı olmadığını da belirten Badem, daha önceki belediye başkanlığı döneminde yapımına başlanan Ödemiş Arıtma Tesisi'nin Gölcük'ün kapasitesinin de göz önüne alınarak yapıldığını vurguladı. Gölcük'ün Ödemiş Arıtma Tesisi'ne kuş uçuşu mesafesinin 3 kilometre olduğunun altını çizen Badem, "Bizim önerimiz Gölcük'te arıtma tesisi aramak yerine bugünkü teknolojiyle kanalizasyonu aşağıdaki arıtmaya bağlamak. Yamaç dik ama bugünkü teknolojiyle bu sorun olmaz. Çok rahat yapılacak bir iş diye düşünüyorum" diye konuştu.

'GÖLCÜK, TOZ KİR İÇİNDE'
Kışın Bozdağ'ın aşağısında kalan Gölcük Mahallesi'nde herhangi bir sorun yaşanmadığını ancak yaz mevsimiyle birlikte insanların Gölcük Yaylası'na taşındığını aktaran Badem, "Biz işin yaz sezonundan önce bitmesini istiyoruz. Çünkü yaz sezonunda sokak kaplamalarının yapılması lazım. Gölcük şuan toz kir içerisinde. Gölcük perişan vaziyette. Gölcük'ün sokaklarını kurtarmak için kanalizasyon yapılmadan biz yol tamirine giremiyoruz. Düşünebiliyor musunuz Gölcük İzmir'in göz bebeği bir yer ama sokaklar toprak ya da asfaltı paramparça. Sebep ne? Alt yapı geçecek diye bekliyoruz. Kanalizasyon işi tamamlanmadan, bu yollara girmenin anlamı yok ki. Alt yapı yapılmadan üst yapıya giremiyoruz. Alt yapı ihalesi bittiği için bu iş de bir an önce bitmeli. Ayrıca yazın burada kalan insanlar Ödemiş'in insanları ve kendi kapılarının önündeki yerin yapılmasını istiyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZSU'ya ateş püskürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN