Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Her İşİ yaparım' dönemİ kapandı

Yeni Asır'ın medya sponsorluğundaki 'İzmir 3. İstihdam Zirvesi' başladı. Zirvede meslek eğitiminin önemine dikkat çekildi, eylem planları ele alındı

Giriş Tarihi: 15.11.2014
'Her İşİ yaparım' dönemİ kapandı
İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kalkınma Ajansı, İzmir Üniversiteler Platformu ve İZFAŞ'ın katkılarıyla düzenlenen "İzmir 3. İstihdam Zirvesi başladı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kültürprak'taki zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, işsizlik sorunun giderilmesi için eylem planlarının yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. Türkiye'nin aldığı önlemler sayesinde Avrupa ülkelerindeki orandan daha düşük işsizlik oranına sahip olduğunu kaydeden Toprak, alınan önlemlerle 5 yıl içerisinde 6 milyon ek istihdam imkanı yaratıldığını dile getirdi. İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya da, "İstihdam meselesi tüm toplumların en öncelikli meseleleri arasında yer alıyor. Son dönemde gerek sanayici, gerek işverenin ortak çabalarıyla ve İŞKUR'un çalışmalarıyla, güzel bir noktaya geldiğimiz ortada. İŞKUR'un bir yılda iş sahibi yaptığı kişi sayısı 65 bin iken, 2013 yılında bunun 671 bin, 2014'ün ilk 9 ayında da 650 bine ulaşması elbette önemsenecek bir başarı" dedi.

KAYNAKÇI, CİLACI GEREKLİ
İzmir Ticaret Odası(İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2018 yılında işsizlik oranını yüzde 7'ye indirilmesi hedefini hatırlatarak, istihdam üzerindeki vergi yükünün indirilmesi gerektiğini söyledi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise "Artık 'Her işi yaparım' dönemi bitti. Bizim kaynakçıya, İskeleciye, cilacıya ihtiyacımız var. Meslek eğitimini ön planda tutmalıyız. Ama gençlerimiz atölye yerine kafelerde garsonluğu tercih ediyor. İşsizliğin çözümü için yeni yollar bulmak zorundayız. İzmir Esnaf Odası olarak esnafa sahip çıkıyoruz. Esnafa destek olunmalıdır. İş yerlerinin devamlılığını sağlamalıyız. İşsizliğin panzehiri esnaflardır" dedi. Etkinlikte istihdama katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketi verildi. İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kadri Kabak da 2 günlük etkinlikte iş ve işçi arayanları bir araya getireceklerini söyledi. Kabak, "İki yıl önce başladığımız ve bugün üçüncüsünü açtığımız zirve ile 3 bin 2 yüz 86 kişiye iş bulduk. İşsizlik sadece bir kurumla mücadelesi yapılacak bir olgu değildir. İşverenler ve diğer taraflar ile senkronizasyon içinde olmalıyız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her İşİ yaparım' dönemİ kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN