Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O profesör cezaevinde

Giriş Tarihi: 28.11.2014
O profesör cezaevinde

Başörtülü öğrenciyi derse almadığı gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapse mahkum edilen Prof. Dr. Rennan Pekünlü, cezasını çekmek üzere cezaevine girdi

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Renan Pekünlü, 2001 yılının Mart ayında fakülte binasına türbanıyla girmek isteyen öğrencilerine tutanak tutup izin vermeyince, YÖK'e şikayet edildi. Bunun üzerine, YÖK'de, iznine rağmen türbanlı öğrencilerini almayan Renan Pekünlü, hakkında "öğrenim özgürlüğünü engellediği" gerekçesiyle şikayetçi olunca, 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Bu davadan Pekünlü'ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından da onandı. "Anayasa'ya aykırılık ve adil yargılama hakkının engellendiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazın da reddedilmesi üzerine Prof. Dr. Renan Pekünlü için, AİMH'e de başvuruldu. Ancak bu süreç devam etmesine rağmen, hakkındaki cezanın onanmasından dolayı, infazı ertelenmedi, cezaevi süreci başladı. Mahkemece verilen mahkumiyet kararının infazı için Foça Cezaevi'ne teslim olacak olan Pekünlü, çok sayıda sivil toplum örgütünün desteğiyle Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda düzenlenen konferansa katıldı. Saatler öncesinden dolan konferans salonuna bir grup öğrenci sloganlarla girdi.

KONFERANS VERDİ

Konferans vermek üzere eşiyle birlikte salona gelen Pekünlü, özgeçmişinin okunmasının ardından "Evren ve Evrim" konulu konferans vermek üzere sahneye davet edildiğinde uzun süre ayakta alkışlandı. Katılımcıların "Renan Hoca yalnız değildir" şeklinde sloganla destek verdiği Pekünlü, duygusal anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamadı. Pekünlü, verilen destek için çok teşekkür ederek, "Beni ben yapan sizlersiniz. Bu son ders değil, daha yapacak çok iş var, sona gelmedik" şeklinde konuştu. Evrenin gelişim sürecine ilişkin yaklaşık 1,5 saat süreyle desr veren Prof. Dr. Rennan Pekünlü, konferans sonunda sloganlarla verilen desteğe "Mücadele devam edecek" diye karşılık verdi. Pekünlü, konferans sonunda eşi ve yakın arkadaşlarıyla kendine ait arabayla cezasını çekmek üzere Foça Cezaevi'ne gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O profesör cezaevinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN