Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tramvaya broşürlü tepki

Meslek odaları, yer teslimi yapılmasına rağmen 5 aydır yapımına başlanmayan Konak ve Karşıyaka Tramvay projeleri için 'Kulaktan kulağa tramvay' isimli bilgilendirme broşürü ile Büyükşehir'i eleştirdi

Giriş Tarihi: 24.12.2014
Tramvaya broşürlü tepki
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 5 ay önce ihalesi gerçekleştirilen ve yüklenici firmaya yer teslimi yapılan fakat bu güne kadar henüz inşaatına bir türlü başlanamayan Konak ve Karşıyaka Tramvay projeleri TMMOB'a bağlı meslek odalarının da eleştiri konusu oldu. Kent içi toplu ulaşım sorununu çözmede büyük önem taşıyan proje hakkında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni halkı yeterince bilgilendirmemekle suçlayan meslek odaları, broşür hazırladı. İsmini 'kulaktan kulağa tramvay' verdikleri bilgilendirme broşürlerini Tarihi Kemeraltı Çarşısı girişinde vatandaşlara dağıtan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu üyeleri proje aşamasında Büyükşehir Belediyesini şeffaf bir yapı sergilememekle suçladı.

"HALKI BİLGİLENDİRİN"
İl Koordinasyon Kurulu adına basın açıklamasını okuyan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, Büyükşehir Belediyesi'nin kentin gündemindeki tramvay projesinde katılımcı bir yaklaşım göstermeyerek projeyi basından takip edilir hale dönüştürdüğünü söyledi. Tramvay projeleri hazırlanırken kentin gerçek sahibi olan İzmir halkının ihtiyaç ve fikirlerinin göz ardı edildiğini öne süren Kocaer, "Büyükşehir Belediyesi, proje geliştirme sürecinde şeffaf bir yapı sergilememiş ve kulaktan kulağa yayılan bilgilerle yetinilmesi istenmiştir. Meslek odalarımızın sınırlı imkanlarla elde ettikleri bilgiler doğrultusunda oluşturdukları ayrıntılı inceleme raporları ve önerileri tramvay projesini yürütmekte olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na iletilmiş, sunulan önerilerin dikkate alınarak projenin revize edilmesi istenmiştir. Buna karşın tramvay projesinin başlangıcından gelişim sürecine kadar geçen süreçte olduğu gibi, ilgili çevrelerle bilgi paylaşımı yapılamamakla birlikte katılımcı bir yaklaşım sergilememekteki ısrarlı tutum devam ettirilmektedir" diye konuştu.

5 ANA BAŞLIKTA HAZIRLANDI
Meslek odaları tarafından hazırlanan broşür 5 ana başlıkta hazırlandı. 'Neden bu broşürü' hazırladık başlığı altında meslek odaları kentin ulaşımından sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi'nin projenin hiçbir aşamasında halkı yeterince bilgilendirmediği meslek odalarının sunduğu hiçbir öneriyi dikkate almadığı, kentin asıl sahibi olan halka kulak verilmediği, katılımcılık ilkesinin hayata geçirilmediği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tramvaya broşürlü tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN