Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köylüden fatura isyanı

Bergama'nın Yenikent mahallesinde 2 bin lira ile 8 bin lira arasında değişen su faturalarını görünce şoke olan vatandaşlar, sayaçların gecikmeli okunması yüzünden mağduriyete uğradıklarını ifade etti

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Köylüden fatura isyanı
Belde vasfını kaybedip mahalle statüsüne dönüştürülmesi sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU'nun sorumluluğuna giren Bergama'nın Yenikent mahallesinde, fahiş faturası şoku yaşanıyor. İZSU'nun su sayaçlarını 9 ay gecikmeli okuması nedeniyle faturaların katlandığı, fatura bedellerinin 2 bin lira ile 8 bin lira arasında değiştiği bildirildi. Köy kahvesinde toplanan vatandaşlardan beldenin eski belediye başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi MHP Grup Başkanvekili Fikret Çam, "Büyükşehir Belediyesine bağlandıktan sonra İZSU, hiç kimseye tarife konusunda, su ücretleri, katlama konusunda bir bilgi vermedi. Köylümüz faturaları ellerine aldığında en düşük 2 bin lira olmak üzere, 3 bin 500, 4 bin, 7 bin 389 lira gibi miktarları görünce büyük şok yaşadı. Bana da 3 bin liraya yakın fatura çıkarmışlar" dedi.

KATLANMAYACAKTI

Meclisin eylül ayı oturumunda Aziz Kocaoğlu'na "Su saatlerini bir an önce okutun köylümüz üzülmesin" dediğini anlatan Çam, şöyle devam etti: "Eleman yetersizliğinden okutamadıklarını söyledi. Faturalar okunduğunda ise hepimiz büyük bir şok yaşadık. Aralık ayı meclisinde başkanlığı Sırrı Aydoğan yapıyordu. Bana katlamanın olmayacağını 20 ton sınırını bir sefere mahsus uygulanmayacağını söyledi. Ne yazık ki faturalar elimize geldiğinde katlamaların yapıldığını görüyoruz. Köylümüzün pamuğu para etmedi. Nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Taksit yapıyorlar ama faturalar çok yüksek olduğu için vatandaşa taahhütname imzalatıyorlar." Yenikent Mahalle Muhtarı Talip Kabak da, İZSU yetkililerinin "okumadığımız ay kadar, sizlere 8 ay taksit yapacağız" dediğini anlatarak şunları kaydetti: "İZSU biz köylüleri şehirdeki aboneleriyle eş tutuyor. Bizim insanımız tarladaki işçisine evinden su götürüyor. Evinde hayvanı var. Onlara su veriyor. Kocaoğlu'nun dağıttığı fidanları geri göndereceğiz çünkü 5-6 liraya sulayamayız. Tepkimizi koyacağız. Bizden oy istemesinler. Faturaların düşürülmesini talep ediyoruz." Vatandaşlardan Hikmet Kozak, uzun süredir, evinde kimsenin kalmadığını, 2 bin 14 liralık faturayı görünce şok yaşadığını anlattı. Hayrettin Kurt da "Bir İnek yazın 200-300 litre su içer. Biz bu hayvancılığı İngilizlere, Fransızlara mı bırakacağız. İZSU'nun bu konuyu iyi düşünmesi gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylüden fatura isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN