Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O okyanusu geçeceğim

li Dilek Ergül, okuyamayan kızlara dikkat çekmek için Atlas Okyanusu'nu aşmak üzere yola koyuldu. Talihsizlikler yüzünden gemisini terk etmek zorunda kalan Ergül, "Yeni gemi ile Atlas'ı geçeceğim" dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2015
O okyanusu geçeceğim
'de doğup büyüyen Dilek Ergül, durduramadığı deniz tutkusuyla Atlas Okyanusu'nu tek başına aşmak için yola çıktı. Yolculuk riskli olsa da Dilek Kaptan, başladığı limana döndüğünde 9 yaşından beri kurduğu hayalini gerçekleştirmiş olacak. Eğitim imkanları yetersiz kızlar için çıktığı yolculukta başına gelecek her türlü tehlikeye hazır olan Ergül, denizlerde geçirdiği 7 ayın sonunda dev dalgalarla boğuştu, zorlukları göğüsledi, ancak Atlantik Okyanusu'nu geçerken, kontrolü kaybedince teknesini terk etmek zorunda kaldı. Projesine "Rota Atlantik" adını veren Dilek Ergül, yolculuğu boyunca devam edecek bu bağış kampanyasıyla Darüşşafaka'da okuyan kız öğrenciler için 1 milyon liralık fon oluşturmayı hedefliyor. Dilek Ergül terk etmek zorunda kaldığı Symina isimli teknesinin bir benzeri ile projesini tamamlamak için tekrar Atlantik Okyanusunu geçeceğini söylüyor. Kaptan Dilek Ergül, sosyal paylaşım hesabında Kaptan Vadim Rybalchenko yönetimindeki KP Albatross gemisi tarafından kurtarıldığını ve aynı gemi ile Rotherdam Limanına doğru yola çıktığını duyurdu. Bu durumun bir hayalin sonu olmadığını kaydeden Ergül, "Bu bir hayalin sonu değil. Aksine yepyeni bir başlangıç. Asla vazgeçmeyeceğim" dedi. Ergül, başından geçenleri şu ifadelerle anlatıyor: "Teknem Symina ile Atlantik Okyanusu'nu geçmek üzere Santiago Tarrafal Koyu'ndan yola çıktım. Adaları 100 mil kadar geçtim ki, bir çarpma ve ardından kontrolü yitirdim. Dalgalar 4 metreye yükseliyordu, dümen kontrolü tutmuyordu. 5 saat kadar mücadele ettim. Demiri salıp, yelkenleri küçülttüm. Ne yaptıysam sürüklenmeyi durduramadım. Sabaha karşı 02.40 civarı KP Albatross gemisinin bana 8.5nm uzaklıkta olduğunu AIS cihazımdan gördüm. Teknemi bırakma fikri çıldırtıyordu. Ama aç, susuz, yorgun ve çaresizdim. Sonunda operasyon başladı."

"VAZGEÇMEK YOK"
Symina adıl tekneyle yola devam edemeyeceğini bilse de, okyanus sularına terk etmek istememesine rağmen, acil durum çağrısı yaptığı geminin kaptanı tarafından kurtarma operasyonu yapıldı. Ergül, işte o anları şu sözlerle anlattı: "Dalga boyu daha da arttı. Kaptan Vadim Rybalchenko'nun ısrarıyla da, denize attığım iki demir vasıtasıyla gemiye yaklaştım. Bana atılan halatlarla gövdeye yaslandık. Beni gemiye çektiler ama teknemi o hava ve deniz koşullarında yedekleyemeyeceklerini belirttiler. Symina'ya son kez baktım ve kaderine terk ettim. Hala uyuyamadım. Ama olsun. Ben 12 yaşında okullardan alınıp gelin edilen kızlarımızın okuması için yollara çıktım. Okyanus bir semboldü. 1 milyon lira kaynak için yine, yeni bir tekneyle Atlas Okyanusu'na geçeceğim, yeneceğim onu. Kızlarımızın geleceği için bunu yapacağım."

Cem LİMAN / KARABURUN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O okyanusu geçeceğim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN