Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hani geçiş dönemiydi?

İZSU'nun su sayaçlarını geç okuması yüzünden kabarık fatura ödemek zorunda kalanlar yalnızca çevre ilçelerdekiler değil. İzmir'in merkezindeki Bornova Manavkuyu'da da aynı sorunun yaşandığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Hani geçiş dönemiydi?
Bütünşehir Yasası ile su hizmetleri İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (İZSU) bağlanan ilçelerde, sayaçların gecikmeli okunmasından kaynaklanan katlamalı faturaların metropol ilçe Bornova'da da vatandaşların canını yaktığı ortaya çıktı. Özellikle bazı köylerde fahiş su faturalarını görünce isyan eden vatandaşlara, sorunun geçiş dönemiyle ilgili olduğu ve faizsiz taksit kolaylığı getirileceği söylenirken, bu kez Bornova Manavkuyu Mahallesi Ali İzzetbegoviç Caddesi'ndeki vatandaşlar da sayaçlarının geç okunmasından dolayı yüksek fatura ödemekten dert yandı. İZSU Genel Kurulu'nun konut aboneleri için belirlediği aylık 0-20 metreküp arası birinci kademe birim fiyatı 3 lira 43 kuruş. 20 metreküp ve üzeri kullanım için 8 lira 3 kuruş. Konut abonelerinin sayaçlarını aylık okuması gereken İZSU, bu işlemi 45-50 günde yapınca, aylık tüketimi 20 metreküpü geçmeyen vatandaşa, kısmen ikinci kademe tarifesi de uygulandı. Bu durum faturaların kabarmasına yol açtı, başka bir deyişle İZSU ihmalkarlığının faturasını da vatandaşa kesmiş oldu.

PARA ZAMANINDA ALINIYORSA

Faturalarının geç okunmasından şikayet eden vatandaşlardan Canbazoğlu Apartmanı yöneticisi Hakan Eriş, 4-5 aydır bu durumun devam ettiğini belirtti. Eriş, "Biz, neden İZSU'nun görevini yerine getirmemesinden dolayı ceza çekiyoruz? İZSU bana aylık 20 metreküp suyu birinci kademe fiyatından veriyor. Fakat yine İZSU, 30 günde gelip okumadığı için ben bu sefer ikinci kademe fiyatı olan yüksek ücretten faturamı ödüyorum. Bu durumu gittik Manavkuyu Muhtarı'na söyledik. Ama bir ses çıkmadı. Zaten muhtar da olayın farkında, başkaları da şikayete geldi bu konuyla ilgili dedi. Bizler faturamızı ödemeyelim demiyoruz.Ama katlamalı olarak fatura ödemek istemiyoruz" diye konuştu. Başka bir abone Hüseyin Viran ise İZSU'nun ihmalkarlığından dert yanarak, "42 günde 25 ton su kullandım. 30 günde bakılsaydı, 20 tonun altında kalacaktı. Dolayısıyla zarar etmeyecektim. Kimse parayı kolay kazanmıyor. Ayrıca faturalar toplu geldiği için yüksek geliyor. Bu durumda sıkıntı yaratıyor. Bizler İzmir'in göbeğinde yaşıyoruz. İZSU nasıl parasını zamanında talep ediyorsa, o zaman zamanında gelip saati okuyacak" dedi. İZSU yetkilileri ise sıkıntının personel eksikliğinden kaynaklandığını, hasta olarak rapor alan eleman sayısı artınca, sayaç okuma işlemlerinin gecikebildiğini kaydetti.

GEÇİŞ SÜRECİ DENİLMİŞTİ
İzmir'de bir süre önce çevre köylerden vatandaşların, sayaçların geç okunması yüzünden yüksek fatura bedelleri ödemekten şikayet etmeleri üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bunun İZSU'daki geçiş döneminden kaynaklandığını belirtmişti. Kocaoğlu, "Bazı ilçelerde evveliyatlardan ödenmeyen fatura durumları var. Yüksek faturalar bundan kaynaklanıyor. İZSU altı ay okumamışsa, altı ay okuduğu faturaların bedelini yine altı ay taksitle alıyor. Vade farkı ve faiz yok. İlçe belediyesi 30 Mart'a kadar ne alıyorsa onu, sonrasında ise yeni tarife üzerinden bizim okuduğumuz sisteme geçiyor. Okunmayan sayaçlar, okunmadıkları aylar kadar taksite bölünerek faturalar tahsil edilecek. Bunun da adil olduğuna inanıyoruz. Zam ve vade farkı yok. Fatura yüksekliği uzun yıllar ödenmemiş, teknik hatadan dolayı gelmeyen ödeme emirlerinden kaynaklanıyor" açıklamasını yapmıştı. Vatandaşlar ise köylülerin eski borçlarının makbuzlara yansıdığı iddiasına sert tepki göstererek, "Peki o makbuzlarda niçin eski borçlarınız şu kadardır diye bir açıklama yok? Gelen makbuzlarda göremedik. Sorun İZSU'dan kaynaklanıyor" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hani geçiş dönemiydi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN