60 saatlik kesintiyi İZSU üstüne almadı

Kemalpaşa ilçesinde kış koşulları elektrik ve su kesintisine yol açtı. Ancak İZSU Genel Müdürlüğü su kesintisinin sorumluluğunun kendilerinde olmadığını savundu

Giriş Tarihi: 13.2.2015
60 saatlik kesintiyi İZSU üstüne almadı
Büyükşehir Belediyesi'nin "Yaşayan Şehir Yaşanacak Şehir" sloganı kentin en kalabalık caddelerindeki reklam alanlarını süslerken, Kemalpaşa ilçesinde 60 saate yakın süren su kesintisinin sorumluluğunu İZSU "pompalara elektrik gelmedi" diyerek üstlenmedi. Kemalpaşa'nın 5 bin nüfuslu 75. Yıl Cumhuriyet Mahallesi'nde İzmir'i etkisi altına alan fırtına ve soğuk hava nedeniyle 5 bin kişi iki gün süreyle elektriksiz ve susuz kaldı.

JENERATÖR YOK MU?

Söz konusu bölgede meydana gelen tipi ve fırtına nedeniyle bazı elektrik direkleri devrildi. Bu sebeple TEDAŞ, bölgeye elektrik veremedi. Şebeke suyu tedarik eden İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü ise pompalarına elektrik gelmemesi nedeniyle bölgeye 60 su veremedi. Esarete dayanamayan vatandaşlar İZSU Arıza Hattı 185 aradı. İZSU yetkilileri ise vatandaşları TEDAŞ'a yönlendirdi. İZSU, suyun elektrik kesintisi yüzünden verilemediğini duyurarak topu TEDAŞ'a attı. İZSU'nun savunmasına ilişkin Egeli Sabah'a açıklamada bulunan TEDAŞ yetkilileri ise "Pompalarına giden elektrik hattında sadece 12 saatlik bir lokal kesinti yaşanmıştır, jeneratör kullanılabilirdi" dedi. Vatandaşlar kentin içme suyu şebekelerine su dağıtımını yapan pompalarda jeneratörün olmamasının "Yaşayan Şehir Yaşanacak Şehir" sloganıyla tezat oluşturduğunu vurguladı. 60 saat boyunca çeşmelerinden su akmadığını belirten 75. Yıl Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Erol Turgut, "Pazartesi günü fırtına yüzünden elektrik direkleri devrilmiş. Sabah saat 11.00'de elektrik kesildi, çarşamba günü sabah 11.40'da geldi. Suyumuz ise pazartesi akşam saatlerinde kesildi, ancak perşembe günü saat 11.00'de geldi. Defalarca İZSU ve TEDAŞ'ı aradık Ama muhatap bulamadık. Bizler esaret bölgesinde yaşamıyoruz. İzmir'de yaşıyoruz" dedi. Elektrik ve su kesintilerinden dolayı isyan eden bölge halkından Mehmet Şenocak, "Elektrik kesintisini bir şekilde hallettik. Evimizde mumla, gaz lambasıyla oturduk. Ama su öyle değil ki. Tuvalete gidemedik, ellerimizi yıkayamadık, duşa giremedik. İZSU'yu aradım defalarca, kesintinin nedeni olarak pompaya elektrik gelmiyor, TEDAŞ'ı arayın dediler. Böyle bir cevap olabilir mi? Senin makinelerine elektrik gelmiyorsa müşterin mi elektrik arızası için TEDAŞ'ı arayacak? Bu insanalara bunları yaşatmaya hakları yok. Her yağmurda, her karda, her fırtınada biz, bunu mu yaşayacağız? Sürekli kesintiler yaşıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 saatlik kesintiyi İZSU üstüne almadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN