Demokrasi şöleni

Giriş Tarihi: 2.3.2015
Demokrasi şöleni

AK Parti'nin Halkapınar Spor Salonu'ndaki temayül yoklamasında, bazı milletvekili aday adayları kendilerini tanıtıcı broşür, bazıları lokma dağıttı. Bazıları ise zeybek oynayarak oy toplamaya çalıştı

AK Parti'nin Halkapınar Spor Salonu'ndaki temayül yoklaması renkli görüntülere sahne oldu. Milletvekili aday adayları kendilerini tanıtıcı broşür dağıtarak, lokma, şeker ve çiçek dağıtarak, bazı aday adayları da zeybek oynayarak, temayülde ön sıralarda yer almak için çaba harcadı. 4 bine yakın partili, milletvekili adaylarının belirlenmesinde pay sahibi olabilmek adına oy kullandı. Sandıklar, AK Parti Genel Merkezi'nde açılacak. Sonuçlar, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, liderliğinde kurulacak komisyonda değerlendirilecek. AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, temayül yoklamalarıyla amaçlarının "teşkilatın çeşitli kademelerinde görev alanların milletvekili adaylarına yönelik önerilerini almak" olduğunu belirtti.Temayül yoklamasını önemli bir veri olarak gördükleri ifade eden Bostancı, Türkiye'nin her yerinde saha araştırmaları da yaptıklarını söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Türkiye'ye dönük kıstaslarının bulunduğunu bunun başlangıcının temayül yoklaması olduğunu, sahada bir kamuoyu araştırması da yapacaklarını, bu araştırmayla mevcut milletvekillerinin beğenilirliği, bilinilirliğini ölçeceklerini ifade etti. Komisyonlar için hem temayül yoklaması hem de kamuoyu araştırmalarının önemli kriter olduğunu belirten Ünal, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da içerisinde bulunduğu üst kurulda nihai listenin hazırlanıp 7 Nisan saat 17.00'a kadar YSK'ya teslim edileceğini kaydetti. Ünal, " İzmir'e dönük değil Türkiye'ye dönük kıstaslarımız var. Başlangıcı teşkilat temayül yoklaması. İkincisi bizim ilk derece, orta derece komisyonlarımız ve üst kurulumuz var. Biz orta derece komisyonlarımız çalışırken sahada bir kamuoyu araştırması yapacağız. Bu araştırmayla mevcut milletvekillerimizin beğenilirliği, bilinirliği ölçeceğiz. İki 'ilinizde kimi milletvekili görmek istersiniz' şekildeki ucu açık soruyla, illerdeki kamuoyunu temayülünü aynı zamanda değerlendireceğiz. Komisyonlar için hem teşkilat temayül yoklaması hem kamuoyu araştırmaları bir kriter niteliğinde. Komisyonlarda adayların ortayla koyduğu performanslar da çok önemli. Nihayette bu komisyonların amacı aday adaylarının bakış açılarını, vizyonlarını, pratiklerini, siyasi perspektiflerini almak için bu komisyonlar çalışacaklar" dedi.

YÜZDE 30-40 ETKİLİ OLACAK

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ise temayül yoklamasının bir bayram havası içerisinde geçtiğini dile getirdi. Delican, "Katılım oldukça iyi, çok güzel, nezih bir ortam var. Her aday adayına eşit mesafedeyiz. Çok temiz, nezih bir temayül yoklaması oldu. Herkes hür iradesi ile kendi bölgesinden 13 aday adayını adını yazdı. Sandıklar Ankara'da açılacak. Çıkacak sonuçlar adayların belirlenmesi konusunda yüzde 30-40 etkili olacak" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ve İlçe Belediye Meclisi üyelerinin de tam kadro olarak tamayül yoklamasına katıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Bayram havasında, çok güzel bir organizasyonu oldu. Temayül adeta demokrasi şölenine dönüştü. 2011 yılında olduğu gibi heyecanlı ve barış ve dostluk çerçevesinde geçti" diye görüş belirtti.

DENİZLİ VE AYDIN SANDIK BAŞINA GİTTİ
AK Parti'nin Denizli'de EGS Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan 25. dönem milletvekilliği seçimleri temayül yoklamasında 2 bin 50 partili, 20 aday adayı arasındaki tercihleri için oy kullandı. Temayül yoklamasına AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay, İl Başkanı Şahin Tin, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve çok sayıda partili katıldı. Şahin Tin, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye genelinde temayül yoklamalarının yapıldığını hatırlatarak, katılımın yüzde 90'lara ulaştığını kaydetti. Temayül yoklamasında ilçe ve merkezden gelen parti üyeleri, kayıtlı oldukları sandıklarda oylarını kullandı. Aydın'da Atatürk Spor Salonu'nda yapılan temayül yoklamasında bin 861 partili, 42 aday adayı arasındaki tercihleri için oy kullandı. Temayül yoklamasına AK Parti MKYK Üyesi Zeynep Karahan Uslu, İl Başkanı Ömer Özmen ve çok sayıda partili katıldı. Uslu, temayül yoklamasının 2015 seçimlerinde yeni Türkiye'yi inşa edecek siyasi adayları belirlenmesine önemli katkısının olacağını ifade etti. Uslu "Teşkilatımızın emektarlarının, AK Parti'nin başarısının ardındaki mimarların görüşünün alınması bizim için çok önemli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi şöleni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN