Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O zaman niye ihaleye verdin

Giriş Tarihi: 13.3.2015
O zaman niye ihaleye verdin

Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nda Ermit İnşaat'a ihale edilen çevre düzenlemesi, peyzaj ve yol inşası gibi işlerin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekiplerce yapılması kafaları karıştırdı

Büyükşehir Belediyesi, 4 Ocak 2013'te 259 milyon 690 bin lira bedelle Ermit İnşaat'a ihale ettiği Gaziemir'deki yeni fuar alanında, yüklenici firma tarafından yürütülmesi gereken çalışmaları kendi ekipleriyle yapmaya başladı. 25 Mart'ta başlayacak Uluslararası Mermer Fuarı'na yetiştirileceği duyurulan yeni fuar alanındaki çalışmaların bir türlü tamamlanamaması üzerine Büyükşehir'in tüm saha ekipleri bölgeye yönlendirildi.

TEMMUZ 2014'TE SÜRE DOLDU

Merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina tarafından hizmete açılan Kültürpark'taki uluslararası ihtisas fuar alanının yetersiz kalınca, Aziz Kocaoğlu döneminde yeni fuar alanı için yer arayışları başladı. Gaziemir'de ESBAŞ'ın yanındaki 330 dönümlük alanda karar kılındı. Uzun süren kamulaştırma çalışmalarının ardından 4 Ocak 2013'te gerçekleştirilen ihaleyi 259 milyon 690 bin lira bedelle Ermit İnşaat aldı. 18 Temmuz 2014'te bitmesi planlanan iş kapsamında peyzaj ve çevre düzenleme, bina inşaatı, fuar ve sergi binaları inşaatı, su ve kanalizasyon boru hatları inşaatı, yağmur suyu boru hattı yapımı, yol yapımı ile istinat duvarlarının inşası öngörüldü. Fakat yeni fuar alanı inşaatının tam ortasından geçen yüksek gerilim hattının deplasesi proje aşamasında unutulunca süreç uzadı. Can güvenliği açısından tehdit oluşturduğu için inşaat bir süreliğine durduruldu. Böyle olunca öngörülen sürede çalışmalar tamamlanamadı ve yüklenici firmaya ek süre verildi. Başkan Kocaoğlu bir süre önce CHP'li ve AK Partili Meclis üyelerine yeni fuar alanını gezdirirken yaptığı açıklamada 25-28 Mart'taki Uluslararası Mermer Fuarı'nın Gaziemir'deki yeni fuar alanında düzenleneceğini, çalışmaların o tarihe kadar tamamlanacağını duyurdu. Bir yandan ürünlerin sergileneceği hollerle ilgili inşaat çalışmaları devam ederken, diğer yandan da fuar alanına ulaşımı sağlayacak olan alternatif yoldaki yapım çalışmalarına hız verildi.

İHALEYİ ERMİT ALDI AMA...

Mermer fuarının başlamasına 12 gün kala İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihale ettiği işin tamamlanabilmesi için kendi ekiplerini seferber etti. Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı iş makineleri ve ekipmanlarla Ulaşım Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler yeni fuar alanına kaydırıldı. Bir yandan bu ekipler çalışmalarını sürdürürken diğer yandan da Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler de peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarına katılmak üzere alana yönlendirildi. Kelimenin tam anlamıyla zamana karşı yarış başlatıldı. Seferberlik bununla da sınırlı kalmadı. İZSU Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler su, kanalizasyon ve yağmur suyu kanallarının yapımı için hummalı bir çalışma içine girerken Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZBETON Şirketi de ekip ve ekipmanları ile çalışmalara destek verdi. İhale dosyasında ihaleyi alan firma tarafından yapılması öngörülen işlerin yüklenici firma tarafından değil de işin sahibi konumundaki büyükşehir belediyesi ekiplerince yapılması kafalarda soru işaretleri oluşmasına yol açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O zaman niye ihaleye verdin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN