Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buyrun suyunuzu arıtın!

Belediye Başkanı Muhammet Akyol, Aziz Kocaoğlu'nun Tahtalı'ya ödediği bedeli Gördes için de uygulaması gerektiğini belirtti, "Bizim vatandaşımızı mağdur etmenize gerek yok" dedi

Giriş Tarihi: 17.3.2015
Buyrun suyunuzu arıtın!
Gördes Havzası Koruma ve Özel Hüküm Belirleme Çalışması Bilgilendirme Toplantısı Gördes Belediye Kültür Sarayı Mübin Sarıoğlu Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Yardımcısı Taner Kimençe, başkanlığında düzenlenen toplantıya Gördes İlçe Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İlçe Garnizon Komutanı J. Kd. Üstğm. Selim Kasacı, Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, İZSU, Bakanlık, İl Tarım Müdürlüğü ve planlama şirketinin yetkilileri katıldı. Gördes Barajı gölet koruma havzasının, Gördes'te tarım, hayvancılık, madencilik gibi sektörlerinin mevcut faaliyetlerini ve gelecekteki durumlarını olumsuz etkileyeceğini düşünen Gördesli yöneticiler, konuyla ilgili çekince ve önerilerini Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Yardımcısı Taner Kimençe'ye iletti. Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, vatandaşın hakkını sonuna kadar savunacaklarını belirtti, "Gördes Barajı'nın su tutmasıyla karşımıza İZSU çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Barajı için yapılan yönetmeliği Gördes havzasına uygulamaya çalıştı. Gördes'te yapılacak her türlü yatırım kamu yatırımı dahil engellenmek istendi. Konuyu Başkan Kocaoğlu ile görüştük. Gördes'in sıkıntılarını, problemlerini çözeceği belirtildi. 2013 Temmuz ayı itibariyle bu süreç başladı. Biz de hep o beklentiyle bu güne kadar geldik" dedi. Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Tahtalı'ya ödediği bedeli Gördes için de ödemesi gerektiğini söyleyen Akyol, "Her vatandaşımızın bizim için değerlidir. Biz otuz bin Gördesliyi hiçbir yere taşıyamayız. İZSU, Gördes Barajı'ndan giden suyla milyonlarca lira para kazanacak. Kendileri basın önünde Tahtalı için bedel ödenecekse öderiz diyebiliyorsa Gördes'te de bu bedeli öderiz diyebilmeli. Polisiye tedbirlerle bu işin yürümesi mümkün değildir" diye konuştu.

ŞAŞIRTAN CEVAP!
Akyol, Başkan Kocaoğlu'nu Gördes'e davet ettiğini söyleyerek, "Ege Belediyeler Birliği Toplantısı'nda Sayın Başkana, 'İçtiğiniz suyun kaynağını görmek amacıyla sizi Gördes'e davet ediyorum' dedim. 'Bizim ilçe belediyesi olarak arıtma tesisi yapmamız mümkün değil, sosyal sorumluluk projesi olarak gelin siz yapın' diye de ekledim. Bana kendilerinin verdiği cevap aynen şu şekildeydi; 'Ben kaynağa bakmam, suya bakarım. Suyumu arıtır içerim.' Kendilerine buradan sesleniyorum. Madem suyunuzu arıtın da için! Bizim vatandaşımızı mağdur etmenize gerek yok" şeklinde konuşunca vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Gördes Barajı'nın İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yıllık 300 milyon lira gibi bir kazanç sağlayacağını da hatırlatan İlçe Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin ise, "Tahtalı Barajı'nda verilen tarım desteklerinin Gördes'te de verilmesini bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buyrun suyunuzu arıtın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN