Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 yıllık sergi

Bir çağa damga vuran Çanakkale Savaşları'nın fotoğraflarından oluşan 'Bir Hürriyet Türküsü' adlı sergi, Folkart'ta açıldı

Giriş Tarihi: 19.3.2015
100 yıllık sergi
Folkart Gallery, bir çağa damgasını vuran ve dünyanın en kanlı savaşları arasında sayılan Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusu'nun zaferleriyle adeta destanlaşan savaşa ait, bugüne kadar yayınlanmamış 100 fotoğraf ile Gelibolu Yarımadası'nda bulunan tarihi eserlerden oluşan "Bir Hürriyet Türküsü" adlı sergi Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü'nde Folkart Gallery'de, liler ile buluştu. Serginin açılışında konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Bu sergiyi savaşın unutulmaması, çok kötü bir şey olduğunu fakat hürriyet ve bağımsızlığın nasıl kazanıldığını göstermek için hazırladık. Sergimiz savaşın gerçek yüzünü anlatmaktadır. 5 aylık bir çalışmanın ürünü olup 100 tane fotoğraftan oluşmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürümüze, sergiyi özellikle gençlerin, öğrencilerin gelip görmesi için ricada bulundum. Öğrencilerin bu mücadelenin nasıl verildiğini gelip görmesi ve bilmesi çok önemli" dedi. Folkart Galeri Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan ise, "Tarihin görevi her zaman savaşları hatırlatmaktır. Hatırlayalım çünkü savaşmayalım. Elbette zaferin en önemli kişileri cephede savaşanlardır. Bu fotoğraflara bakınca savaşın tarihini anlatıyor" diye konuştu. "Bir Hürriyet Türküsü" adlı sergide bulunan 100 fotoğraf, Folkart Gallery kolleksiyonu arasında bulunan ve 35 yıllık bir çalışma sonucunda elde edilen 7 bin 800 fotoğraf arasından seçildi. Fotoğraflar arasında Türk ve İtilaf Kuvvetleri cephelerinden savaş anlarını, siperler, siperlerin gerisi, askerlerin dinlenme anları, çeşitli heyetlerin incelemeleri, yaralıların tedavisi, taşınması ve savaşın dışındaki günlük yaşam yer alıyor. Fotoğraflarla birlikte sergilenecek tarihi eserler arasında ise her iki tarafın askerleri tarafından kullanılan silahlar, dürbünler, kıyafetler, gözlükler, aksesuarlar kaşık ve çatalların yanı sıra kişisel eşyalar bulunuyor. Sergi, bir ay süreyle Folkart Gallery'de İzmirlilere sunulacak, ardından da bir yıl boyunca Anadolu'nun çeşitli kentlerini gezecek.

Hoşaf ve ekmek dağıtıldı
Folkart Yapı AŞ, Çanakkale etkinliklerine üzüm hoşafı ve ekmek ikram ederek devam etti. Bayraklı'da bulunan Folkart A Kulesi girişine kurulan standta gün boyu Çanakkale Savaşları sırasında yokluklar nedeniyle askerlerimizin yediği üzüm hoşafı ile ekmek dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 yıllık sergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN