Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiğli'de yolsuzluk havuzu iyi işlemiş!

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan'ın akrabası Çiğ-Bel Genel Müdürü Niyazi Arslan kurduğu şirket ile belediyeye mal ve hizmet sattı. Belediyenin şirkete 155 bin lira ödediği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Çiğli'de yolsuzluk havuzu iyi işlemiş!
Çiğli Belediyesi'nde yıllık harcamaları incelemek üzere biri AK Partili, dördü CHP'li meclis üyelerinden oluşan beş kişilik denetim komisyonu raporunu hazırladı. Hazırlanan raporda ortaya çıkan yolsuzluklar herkesi şok etti. Raporda, "Belediyenin doğrudan temin yolu ile mal ve hizmet aldığı şirketlerden birisi de Kalan Proje Restorasyon ve İnşaat'tır. Şirket sahibi ve yetkilisi Niyazi Arslan'dır. Çiğ-Bel'in müdürü olan Arslan'a ait şirkete toplam 155 bin 808 TL ödenmiştir" denildi. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Partili meclis üyesi Mesut Demirkaya, Raporda Ankara'da kurulan 'Kalan Proje Restorasyon İnş. Tic. LTD ŞTİ.' isimli bir firma var. Bu şirketi Gürsel Erol isminde bir beyefendi hisselerini devir yoluyla Niyazi Arslan'a satmıştır. Niyazi Arslan da bildiğiniz gibi Çiğli Belediyesi şirketinin genel müdürüdür. Bu şirketin de tek başına ortağı. Ticaret Sicil Gazetesi'nde de bu görülüyor. Kalan Proje firması da Çiğli Belediyesi'ne hizmet yapmış" diye konuştu. Rapor ile ilgili AK Parti Çiğli İlçe Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Çiğli AK Parti İlçe Başkanı Özgür Kaner ile meclis üyeleri katıldı. Çiğli Belediyesi'nin 1 yıllık faaliyetini değerlendiren Kaner, "Belediye bir yıllık süreçte Çiğli için hiçbir şey yapmamıştır. Bu Çiğli için kaybedilen bir yıldır" diye konuştu. Beraberindeki heyet ile Viyana'ya giden Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ile ilgili konuşan Kaner, "Son dönemlerde basın Çiğli Belediyesi'ndeki eylemleri haber yaptı. Hasan Arslan yaptığı çalışmalarda işçilerin maaşından 100 lira, 200 lira kesti. Bu kesintiler Çiğli'ye hizmet için kesildiği söylendi. İşçilerin paralarının şu anda Viyana'da nasıl yendiğini görüyoruz" dedi. Denetim raporunda doğrudan temin yolu ile yüzde 30'a yakın usulsüzlük yapıldığını vurgulayan Kaner, "Çiğli Belediyesi komple alttan götürmüş, sarf maliyetleri üzerinden kamu usulsüzlükler ve yolsuzluklar yapılmıştır. Çiğli'nin paraları kötü niyette yenmiştir. Çiğli'de bir yolsuzluk havuzu oluşmuştur. Bu sefer koltuk değil belediye komple gider. Biz bu olayın takipçisi olacağız. Belediye başkanının bir sonraki meclisin olacağı 5 Mayıs'a kadar gereğini yapmasını istiyoruz. Aksi takdirde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve İçişleri Bakanlığı'na şikayette bulunacağız " dedi.

BAŞKAN HESABINI VERMELİ
Denetlememe kurulunda bulunan AK Partili meclis üyesi Mesut Demirkaya rapordaki çalışmaları anlattı. Demirkaya, "142 milyon gelir gider bütçesi vardı. Bütçenin ayaklarının yere basmadığını söylemiştik. Şimdiye kadar gelinen süreçte yüzde 40'a yakın sapma olduğunu gördük. Görüyoruz ki Çiğli Belediyesi'nin bütçesi tamamı ile gidere yönelik bütçe oluşturulmuştur. Sayın Başkan bunun aksini iddia ediyorsa bize bunu anlatsın" ifadelerinde bulundu.

SAYMAKTAN YORULDUK

Demirkaya, belediye bünyesinde alınan çeşitli ebatlarda cıvataların fiyatlarını araştırdığını vurguladı, "Belediye bünyesine binlerce cıvata alınmış. Dışarıda tanesi 5 kuruş olan somonlar belediyeye 65 kuruşa alınmış. Cıvata sektörü ilginçtir bilenler bilir çok ciddi oranda ıskonto vardır. Yine farklı alınan modeli araştırdım. Belediye tarafından 2 liraya alınmış. Ben sordum 1 lira 40 kuruş, artı ıskontosu var" dedi. Raporda ilginç verilerin olduğunu belirten Demirkaya, şöyle konuştu, "Buradan 600 km. uzaklıktaki Ankara'ya Anıtkabir ziyareti için otobüs tutulmuş. 4 bin liralık bir masraf çıkarılmış. Aynı şekilde 700 km. uzaklıktaki Nevşehir Hacı Bektaş'a da otobüs tutmuş. Oraya ise masraf olarak 2 bin 200 lira belirlenmiş. Ya Ankara'da bir tuhaflık var ya Nevşehir'de."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiğli'de yolsuzluk havuzu iyi işlemiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN