'e 3 milyon liraya patladı

Giriş Tarihi: 13.4.2015
İzmir'e 3 milyon liraya patladı

Büyükşehir Belediyesi, kirasını ödemeye 10 ay önce başladığı Akdemir Plaza'ya nihayet taşınıyor. Kiralanan binaya taşınılmadan yapılan harcama 3 milyon lirayı geçti

Büyükşehir Belediyesi, 10 aydır boşu boşuna kira ödediği Akdemir Plaza'ya nihayet taşındı. Kira sözleşmesinin yürürlüğe girdiği ilk günden bu yana gerek sözleşmedeki hükümler gerekse binanın eksikleri nedeniyle tartışma konusu olan Akdemir Plaza'daki tadilat, geçtiğimiz hafta bitti. Tadilatın bitmesi ile birlikte Konak Meydanı'nda yer alan İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı'ndaki bazı birimlerin yeni binaya taşınma işlemi de başlatılmış oldu. Fen İşleri Daire Başkanlığı ile Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlıklarına bağlı birimler, yavaş yavaş Akdemir Plaza'daki yerlerini almaya başladı. Geçtiğimiz hafta içinde başlayan taşınma işleminin bu hafta içinde biteceği sızan bilgiler arasında yer aldı. Egeli Sabah'ın sık sık gündeme taşıdığı ballı kiralamanın ardından taşınma işleminin gerçekleşmiş olması duyanlara 'nihayet' dedirtti. Bu güne kadar mal sahibine boşu boşuna ödenen 1 milyon 750 bin liralık kira bedelinin yanı sıra binanın eksik olan ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerini yenilemek için harcanan para da dikkate alındığında Akdemir Plaza'nın Büyükşehir Belediyesi'ne maliyeti 3 milyon lirayı geçti.

NEREDEYSE 1 YIL OLDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak'taki hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasının ardından 1 Haziran 2014 tarihi itibarıyla sözleşme yaparak Halkapınar'daki Akdemir Plaza'yı kiraladı. Fakat binanın otomobil showroom olarak inşa edilmesi belediye hizmet binasına uygun olmaması nedeniyle bir takım sıkıntılar ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi, taşınma işlemi gerçekleşmeden önce proje hazırlayarak tadilat için ihaleye çıktı. İhale kapsamında binanın yetersiz olan havalandırma, ısıtma, soğutma sistemleri ile elektrik tesisatının yenilenmesi öngörüldü. Aradan geçen 10 aylık süreçte eksikleri nedeniyle binaya bir türlü taşınamayan Büyükşehir, geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana mal sahibine 1 milyon 750 bin lira kira ödedi. Gerek kira bedelinin yüksek olması gerekse mal sahibi ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan kira sözleşmesinde yer alan hükümler, tartışmaları da beraberinde getirdi. Egeli Sabah'ın ballı kiralama işlemi ile ilgili kent gündemine taşıdığı haberler İçişleri Bakanlığı'nın dikkatinden kaçmadı. İzmir Valiliği iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti.

BAKANLIK İNCELİYOR

Muhakkik, yaptığı araştırma sonucu elde ettiği verileri bir rapor halinde Valiliğe sundu. Muhakkikin raporu doğrultusunda İçişleri Bakanlığı konuyu mercek altına aldı. Kurumun zarara uğratıldığına ilişkin iddialar üzerine Bakanlıkça gönderilen mülkiye başmüfettişi Fikret Çakır, ön inceleme kapsamında başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kira sözleşmesinde imzası bulunan Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Emlak Kamulaştırma Daire başkanı ve ilgili diğer bürokratların ifadelerine başvurdu. Müfettişin hazırladığı rapor sonucunda soruşturma açılıp açılmayacağı merak konusu olurken yılan hikayesine dönen taşınma işlemi de nihayet gerçekleşti.

DİĞER BİRİMLER DE TAŞINACAK
Binada tadilat ihalesini alan firmanın işlerini tamamlamasının ardından geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Sarayı'nın 6 ve 7. katında faaliyet gösteren Tarım Daire Başkanlığı, Park Bahçeler Daire Başkanlığı ile 6. katta faaliyet gösteren Fen İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı birimler yeni binaya taşınmaya başladı. Büyükşehir'in diğer birimlerinin de bu hafta içinde Akdemir Plaza'ya taşınarak burada hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e 3 milyon liraya patladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN