Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucuya karşı DVD ile mücadele

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Uyuşturucuya karşı DVD ile mücadele

İzmir Emniyet Müdürlüğü uyuşturucunun zararlarını anlatan ve uyarıcı bilgiler içeren bir DVD hazırlattı. 10 bin adet bastırılan DVD okullara ve çok sayıda sivil toplum kuruluşuna dağıtılacak

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, gençlerin uyuşturucu kullanımın önüne geçmek için yeni bir proje başlattı. Daha önce uyuşturucudan sabıkası bulunanlara, bu alandaki suçların cezalarının arttığını bildiren mektup yollayan Uzunkaya şimdi de okullara ve sivil toplum kuruluşlarına dağıtılmak üzere DVD hazırlattı. Egeli Sabah'a özel açıklamalar yapan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentte uyuşturucu satışı ve kullanımını önlemek amacıyla sabıkalılara mektup yolladıklarını, 100 bin broşür bastırdıklarını ve bu broşürlerin dağıtımı için ekiplerin ev ev gezdiğini söyledi.

MOBESE YETERSİZ

Uzunkaya, bunun dışında eğitici ve uyarıcı bilgiler içeren bir DVD hazırladıklarını ifade ederek, "Gençlerimizi uyuşturucudan kurtarmak ve onları uyarıcı bilgiler vermek amacıyla 10 bin DVD'yi tüm okullara dağıtacağız. Okullar dışında bir kısmını da sivil toplum kuruluşlarına dağıtacağız. 10 Nisan Polis Haftası'nda bin tanesini alanda dağıttık. 9 bini de önümüzdeki hafta içerisinde okullarda dağıtacağız. Bir kısmını da sivil toplum kuruluşlarına vereceğiz. Amacımız gençlerimize bu DVD'yi izleterek bilinçlenmelerini sağlamak" dedi. MOBESE sistemine ilişkin de açıklamalarda bulunan Uzunkaya, İzmir'de halen 500 MOBESE kamerası bulunduğunu anlatarak, şu bilgileri verdi: "Kentimizde en az 2 bin MOBESE olması gerekiyor. Bunun dışında vatandaşların bireysel güvenlik sistemleri de çok önemli. Kente 20 bin kamera koysanız da her yeri gözetleyemezsiniz. Vatandaşlar da teknolojiyi kullanmalı. Yoksa MOBESE tek başına yeterli olmuyor. 1990'lı yıllarda Londra'ya gittiğimde şehrin 2 milyon kamera ile izlendiğini öğrendim. Londra'da herhangi bir kişi sokağa adım attığında 8 kamera ile izleniyor. Böyle bir kentte suç işleme işlenme olasılığı daha düşük. Vatandaşlar her şeyi devletten beklememeli. Bireysel güvenlik önlemlerini almalı. Örneğin Kemeraltı Kuyumcular Çarşısı'nın 24 saat gözlenebilmesi için 100 kameraya ihtiyaç var. Bu buradaki 1000 esnafa kişi başı 50 lira ya da 100 liraya mal olacak. Ancak vatandaş 50 lira vermek istemiyor, hırsızlık olduğunda 100 bin lirası gidiyor. Duyarsızlık var. Bana mı vuracak, hırsız beni mi bulacak? diye düşünüyor. Başına geldikten sonra da yapalım diyorlar ama iş işten geçmiş oluyor. Bazı esnafın da kamerası var ancak kayıt yapmıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucuya karşı DVD ile mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN