Yamanlar'da çöp tesisi protestosu

Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'da yapmayı planladığı Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi'ni istemeyen Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği, piknikli eylem düzenledi

Giriş Tarihi: 4.5.2015
Yamanlar'da çöp tesisi protestosu
Karşıyaka'daki 52 derneğin bağlı olduğu Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği, Büyükşehir Belediyesi tarafından Yamanlar'a yapılması planlanan İzmir Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin arazisinde piknik yaptı. Organizasyona yaklaşık 100 kişi katıldı. Yapılacak Katı Atık Bertaraf Tesisi ile bölgenin doğa zenginliğinin bozulacağını söyleyen Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım, "Bu arazinin önemi çok büyük. Jeo-Park olması geren alana, çöp tesisi yapılarak İzmir'in geleceği heba edilmemelidir. İZSU'nun Prof. Dr. Alper Baba'nın bölgede yaptırdığı incelemelerde 36 adet sondaj kuyusu açıldı. Her birinden 3 metreden su çıktığı görüldü. Ama bu konuda hazırlanan rapor ÇED dosyasına koyulmadı" dedi. Kapasitesini dolduran ve yarattığı çevre kirliliği nedeniyle çağ dışı kalan Harmandalı Çöplüğü'nün yerine Yamanlar'a yapılması gündemde olan Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin yapılmasını istemeyen Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Üyeleri adına konuşan Başkan Mehmet Yıldırım, "Yamanlar dağı volkanik bir dağdır. Dağın volkanik koniğinin yarık olması çok ender görülen bir özelliktir. Doğal bir harikadır. Bu nedenle burası Doğal Sit Alanı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle burası, Jeo-Park olmalıdır. Bu arazide 4 bin küçükbaş, 2 bin büyükbaş besi hayvanı yetiştiriliyor. Köylü geçimini bu hayvanlardan sağlıyor. 149 hektar alan olup, tescilli Yamanlar domatesi, biberi, fasulyesi ve börülcesinin yetiştiği organik tarım alanıdır" dedi.

TATLI SU KAYNAĞI
Çöp tesisi yapılmak istenen arazinin Yamanlar tatlı sularının kaynağı olduğunu belirten Yıldırım, "İzmir'de böylesi suların örneği 2 ya da 3'ü geçmez. Biri Yamanlar suyu, ikincisi Şaşal suyu, diğeri ise Çene suyu havzasıdır. Bu nedenle burası çok kıymetlidir. İZSU'nun İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden Prof Dr. Alper Baba'nın bölgede yaptırdığı incelemede açılan 36 adet sondaj kuyusundan her birinden 3 metreden su çıktığı görülmüş ve bu konuda hazırlanan rapor ÇED dosyasına konulmamıştır" dedi. Köylüler de projeden vazgeçilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Yapılan açıklamaların ardından etkinliğe katılanlara kavurma ve pilav ikram edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamanlar'da çöp tesisi protestosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN