Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık dönüşüm vakti geldi

Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin "Mahallenin en güzel kızı, bölgenin en yakışıklı delikanlısı" diye tanımladığı İzmir, kente gelen 70 ülkenin büyükelçisi ve diplomatik temsilcilerine tanıtıldı

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Artık dönüşüm vakti geldi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir'in ekonomik ve ticari temeller üzerine yeniden kurgulanan dünyada bir temel taşı olabilecek nitelikte olduğunu belirterek, kentin tarihteki Batı Anadolu'nun başkenti olma vizyonunu geri kazanma yolculuğuna çıktığını söyledi. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ev sahipliğinde, Ekonomi Bakanlığı işbirliği ve 70 büyükelçi ve diplomatik temsilcinin katılımıyla SwissOtel Grand Efes'te düzenlenen "Büyükelçilerin İzmir Buluşması", kentin tanıtım filmi gösterimi ile başladı. Açılışta konuşan Bakan Zeybekci, Tarihi İpek Yolu'nun Avrupa'ya açıldığı kapı olan kentin coğrafi olarak en orta noktada bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "İzmir'in artık tarih içindeki yolculuğunda yeni bir dönüşümün zamanı geldi. Bence İzmir yeterince vakit kaybetti, yeterince bekledi. Mahallenin en güzel kızı, bölgenin en yakışıklı delikanlısı olan İzmir, süslenmek için yeterince vakit geçirdi, yeterince dinlendi. İzmir'in bundan sonraki dönemde tarihteki gibi Batı Anadolu'nun başkenti olmakla ilgili önemli bir yolculuğa çıkma zamanıdır. İzmir, kendisi istemese dahi Batı Anadolu'nun başkenti olmak zorundadır." Zeybekci, otoyol ve hızlı tren yatırımlarıyla İzmir'den İstanbul, Ankara ve Antalya'ya 3 saatte ulaşma imkanı getirileceğini anlattı.

PASİF KALARAK OLMAZ

Zeybekci, 2023 yılında ihracatını 500 milyar dolara, hizmet gelirlerini 150 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen ülkenin turizmde de dünyada ilk 3'te, Avrupa'da ise 1'inci sırada yer alma hedefinin bulunduğuna işaret etti. "Türkiye, bu hedeflere pasif kalarak ulaşamayacağını çok iyi biliyor" diyen Zeybekci, halen kontrol edemediği ham madde, enerji, finans gibi etkenlerin kontrol edebilen global bir oyuncu olma hedefinin bulunduğunu kaydetti. İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, kentin tarihi, turistik, kültürel değerleri ile ekonomik olanaklarının tanıtılmasıyla ikili ve çok yönlü ilişkilerin geliştirilebileceğini ifade etti. Toprak, İzmir'in geniş turizm olanaklarına sahip olduğunu anlatarak, turizmin tüm dallarında ciddi altyapıya sahip kente gelecek tüm misafirleri memnuniyetle ağırlayabilecek durumda olduklarını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yaptığı konuşmada, İzmir'in çok özel bir kent olduğunu vurgulayarak, "İzmir'in hiç kuşkusuz en önemli özelliği aydın ve yeni fikirlere açık insanlarıdır" diye görüş belirtti.

GEÇMİŞİYLE IŞIK SAÇIYOR
Etkinlikte, İzmir'in Kültürel Zenginliği ve Ekonomisine Bakış Oturumu düzenlendi. Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım'ın moderatörlüğünü üstlendiği oturuma Arkas Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Eldor Yönetim Kurulu Başkanı Pasquale Forte ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli konuşmacı olarak katıldı. Işınsu Kestelli, İzmir'in tüm kültürel zenginliğini anlatmanın mümkün olmadığını kaydederek, kentin 8 bin 500 yıllık geçmişiyle ışık saçtığını söyledi. Lucien Arkas da konuşmasında İzmir'in farklı bir atmosfere, iklime sahip olduğunu, Selçuk-Efes gibi tarihi cazibe merkezlerine ev sahipliği yaptığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık dönüşüm vakti geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN