Paralel vakfa operasyon

Paralel vakfa operasyon

İzmir'de "Paralel Devlet Yapılanması"na finansal destek sağladıkları iddia edilen vakıf ve vakfa bağlı özel üniversite ile hastanede arama yapıldı. 8 kişinin ifadesine başvurulacak

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Türkiye Tabipler Vakfı'na (TÜTAV) ve Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne dün sabah operasyon düzenledi. İzmir ve Bursa'da toplam 4 adrese yapılan eş zamanlı operasyonda "evrakta sahtecilik yaparak paralel devlet yapılanmasına para aktarmak" suçlamasıyla aralarında doktor ve yöneticilerin de bulunduğu 8 kişinin ifadelerinin şüpheli olarak alınacağı bildirildi. İfadeleri alınan doktorların çoğunun belli tarihlerde ameliyatları olduğundan hastaların mağdur olmamaları için gözaltına alınmayacakları öğrenildi.

EVRAKTA SAHTECİLİK İDDİASI
İzmir Cumhuriyet Savcısı Okan Batu'nun yönettiği operasyon kapsamında Türkiye Tabipler Vakfı'nın İzmir'deki merkezinde, Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve Bursa'da bir şirkette arama yapıldı. Vakfın ve hastanenin bilgisayar kayıtlarına mali polis tarafından el konuldu. Operasyonun "Evrakta sahtecilik" ve "Paralel Devlet Yapılanması'na finansal destek sağlama" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nden alınan kararla yapıldığı bildirildi. Dosya kapsamında, aralarında profesörlerin de yer aldığı vakfın yöneticisi konumundaki 8 kişinin ifadelerine başvurulacağı kaydedildi.

ŞİFA'YA DEVREDİLMİŞ
TÜTAV'ın Bornova ilçesindeki binasında polis aramalarını sürdürürken, vakfı genel sekreteri Alaattin Şahin bina önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, evrakta sahtecilik iddialarını kabul etmediklerini söyledi. TÜTAV'ın 2012 yılı itibarıyla elinde bulundurduğu tüm mal varlıklarını Şifa Üniversitesi Hastanesi'ne devrettiğini ifade eden Şahin "Şu anda vakfımızın hiçbir ticari faaliyeti yoktur. Sadece bize gelen bağışları öğrencilere burs olarak veriyoruz ve hayır işleri yapıyoruz" dedi. Şifa Üniversitesi Genel Sekreteri İbrahim Hacıbeyoğlu ise aramaların yanlış adreste yapıldığını, üniversitelerinin markasına zarar verildiğini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel vakfa operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN