Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler gidiyor

Giriş Tarihi: 14.8.2015
Suriyeliler gidiyor

İzmir Valiliği'nin sıkı denetimleri sonucunda, Yunan adalarına kaçarken yakalanan, kaçış hazırlığı yapan ve dilenen Suriyeliler toplanarak sığınma kampları olan illere gönderiliyor

İzmir'de Avupa ülkelerine yasa dışı yollarla geçmek isteyen Suriyelilerin, Basmane Meydanı'ndan otobüslerle toplanarak Atatürk Stadı'na sevk edildiği, ardından da mülteci kamplarına gönderildiği öğrenilirken, Basmane Meydanı'ndaki yoğunluk da yavaş yavaş azalmaya başladı. İzmir'in Basmane Semti'ndeki yeşil alanlarda, parklarda, kaldırımlarda çoluk çocuk yatıp kalkarak, Yunan adalarına çıkacakları umut yolculuğunu bekleyen Suriyeliler, Türkiye'nin gündemine oturdu. Bunun sonrasında harekete geçen Valilik biri dizi önlemleri hayata geçirdi. Kent girişlerinde kurulan kontrol noktalarında polis ve jandarma, Suriyelilerin kente girişini engelleye çalıştı. Bunun yanı sıra kent içerisinde yaşayan Suriyelilere yönelik de yine polisin sıkı denetimleri oldu. Polisin denetimlerinde, daha önce Yunan adalarına gitmek istedikleri sırada yakalananlar ile kaçış hazırlığı yapanlar ayrıca evsiz olup dilenen Suriyeliler, tek tek belirlenip toplandı. Burada Yabancılar Şube Müdürlüğü ile Göç İdaresi İl Müdürlüğü'nün, ortak çalışması sonrasında Atatürk Stadyumu'nun alt bölümünde gruplar halinde bulunan Suriyelilerin işlemleri tamamlandı. Çıkış işlemleri tamamlananlardan sığınma evleri olan kamplara götürülmek üzere yola çıkarıldı. Suriyelilerin ellerindeki kelepçiler ise, otobüse bindikleri sırada açıldı. Ayrıca polisin de yine sıka güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

"AŞILAMA YAPIYORUZ"
Öte yandan İzmir'de Suriyeli sığınmacı sayısı her geçen gün artarken, Halk Sağlığı Müdürü Bedia Türkyılmaz, salgın hastalık riskinin olmadığını açıkladı. Türkyılmaz, özellikle çocuk felci riskine karşı beş tur aşılama yapıldığını söyledi. Türkyılmaz, İzmir'de kayıtlı 67 bin Suriyeli sığınmacı olduğunu, aile hekimleri aracılığıyla sağlık hizmeti verildiğini, Karabağlar, Bornova, Buca ve Menemen'da göçmen poliklinikleri açıldığını, buralarda Suriyeli'lerin dilinden de anlayan personelin görev yaptığını, bugüne kadar 30 bine yakın Suriyeli'yi muayene ettiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN