Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karşıya geçmek cambazlık istiyor

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Karşıya geçmek cambazlık istiyor

Çiğli Anadolu Caddesi'nden gelen vatandaşlar, bölgede yaya geçidi olmadığı için karşıya dere yatağından geçerek ulaşım sağlıyor. Hal böyle olunca da ortaya trajikomik görüntüler çıkıyor

İzmir Çiğli ilçesinde Anadolu Caddesi'nden gelen vatandaşlar Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ata Sanayi Sitesi'ne yaya geçidi olmadığı için tren yolunun altındaki dere yatağından geçerek ulaşım sağlıyor. Esnaf tarafından dere yatağına yapılan demir merdivenler de sökülünce bir taraftan bir tarafa geçiş iyice zorlaştı. Özellikle çocuk, kadın ve yaşlıların dere yatağına girip çıkmaları sırasında ortaya çıkan fotoğraflar dünyaca ünlü Survivor yarışmasını akıllara getirdi. Bazı vatandaşlar cambaz gibi boruların üzerinde yürüyerek dere yatağından geçerken, bazıları da borulara tutunarak dereden yukarıya çıkmaya çalıştı. Eskiden merdivenlerin bulunduğu yerlere karo taşlarının koyulduğu görüldü.

MERDİVENLER SÖKÜLDÜ

10 Aralık 2014'te Egeli Sabah'ta 'Dağ başı değil İzmir'in göbeği' başlığıyla manşet olan vatandaşların geçişi, esnaf tarafından dere yatağına inmek için kullanılan demir merdivenlerin kaldırılmasıyla daha da zorlu bir hal aldı. İZSU ekipleri (İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi) tarafından dereye iniş ve çıkışların engellenmesi için demir korkuluklar yapılırken, 'İZSU dere sahasına girmek tehlikeli ve yasaktır' tabelası da asıldı.

5 YILDIR BEKLİYORLAR
İZBAN seferlerinin başlamasının tren hattı demir korkuluklarla kapatılınca yaya geçişine kapatıldı. Aradan geçen 5 yılda Çiğli'nin en işlek bölgelerinden biri dere yatağının bulunduğu yere yaya üst ya da alt geçidi yapılmadı. Böyle olunca çevre sakinleri merdivenlerin söküldüğü yerlere taş koyarak tehlikeli olmasına rağmen dere yatağını kullanmaya devam etti. 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrencilerin de karşıya geçmek için sıklıkla kullandığı dere yatağından özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar geçerken zorlanıyor.

SANKİ SURVİVOR

Vatandaşların tren hattının bir tarafından diğer tarafına geçişinde kullandığı dere yatağına girip çıkmaları sırasında ortaya çıkan fotoğraflar dünyaca ünlü Survivor yarışmasını akıllara getirdi. Bazı vatandaşlar cambaz gibi boruların üzerinde yürüyerek dere yatağından geçerken, bazıları da borulara tutunarak dereden yukarıya çıkmaya çalıştı. İnşaatçı Bülent Akar (40), "En yakındaki yaya üst geçidi 1 kilometre uzaklıkta. İnsanlar zamanla yarışıyor. O kadar mesafeyi yürümek zaman kaybı olduğu için buradan geçmek daha hızlı oluyor. Tehlikeli olmasına rağmen bu geçişi kullanıyoruz" diye konuştu. Çelik imalat işiyle uğraşan Kurban Ali Susam, "Dere yatağındaki merdivenleri Ata Sanayi esnafı olarak biz yapmıştık. Ancak merdivenler İZSU ekipleri tarafından söküldü. Bu nedenle dere yatağından geçiş daha zorlu bir hal aldı. Eğer dere yatağından geçmemiz istenmiyorsa buraya bir yaya üst geçidi yapılsın" diye konuştu. 38 yaşındaki inşaat işçisi Fatih Yaşar ise, "Bu yolu her gün kullanıyorum. Hastane bitti. Faaliyete geçtiğinde burada daha kötü bir manzara ortaya çıkacak. Çiğli'nin belki de en yoğun bölgelerinden biri burası. Yağmurda çamurda insanlar bu dere yatağından nasıl geçecek?" dedi. Emekli Yücel Güleç (62), "Perşembe günleri burada pazar kuruluyor. İnsanlar bu dere yatağını kullanıyor. Büyükşehir Belediyesi'nden buraya bir yaya geçidi yapmasını istiyoruz" dedi. Demir merdivenlerin yaklaşık 2 ay önce söküldüğünü anlatan kasap Mustafa Çelik (29), "Tren hattını dere yatağından geçerken adeta cambazlık yapıyoruz. Burada birinin başına bir şey geldikten sonra belki yaya geçidi yapılır" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıya geçmek cambazlık istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN