Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafa kötü şaka

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Esnafa kötü şaka

Bornova 2. Sanayi Sitesi'nde kanalizasyon çalışmasını 6 ayda zor bitiren İZSU, bu kez aynı bölgeyi içme suyu hattı için kazınca, yol asfaltlanacak diye bekleyen esnaf çileden çıktı

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlık İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU), Bornova 2. Sanayi sitesi esnafına adeta saç baş yoldurttu. 6 ay süren kanalizasyon çalışması bitince çileleri son buldu diye düşünen ve yolun asfaltlanacağını sanan esnaf, bu kez de içme suyu hattı için kazılar başlayınca çileden çıktı. Yaklaşık 6 ay önce başlayan çalışmalar kapsamında, Sanayi Caddesi trafiğine kapatıldı. Bornova'dan Çınarlı yönüne tek yön olarak işleyen ve "ağaçlı yol" olarak bilinen cadde de ikiye ayrılarak geliş gidiş şeklinde yeniden düzenlendi. Ata Sağlık'tan başlayıp 2. Sanayi Sitesi'nden geçen ve çevre yolunun Forum Bornova ayrımına çıkan Sanayi Caddesi'ndeki çalışmaların uzaması, yolun araç trafiğine kapanması dolayısıyla tamir atölyeleri başta olmak üzere sanayi esnafını olumsuz etkiledi. 6 aylık çilenin ardından İZSU, kanalizasyon için kazdığı çukurları kapattı. Kazı işlemi bitince "artık yol asfaltlanacak" diye düşünen esnaf, yolun İZSU ekiplerince yeniden kazılmaya başlandığını görünce neye uğradığını şaşırdı. Üstelik bu kez içme suyu şebekesi yenileneceği için esnafın suyu da kesildi. Bu arada geçen hafta meydana gelen yağışların ardından cadde kelimenin tam anlamıyla çamur deryasına döndü. Yolun ikinci kez kazılmasına ve bir türlu dertlerini anlatacak muhatap bulamamalarına isyan eden işyeri sahipleri, "Zaten kanalizasyon için kazdılar. Yol 6 ay boyunca kapalı kaldı. Şimdi de içme suyu şebekesi yenileme çalışması için kazıyorlar. Bu yol bir kere kazılıp her iki çalışma da eş zamanlı yapılsa olmaz mıydı? Artık dayanacak gücümüz kalmadı" dedi.

GÖZLERİMİZE İNANAMADIK
İşyeri sahiplerinden Hayrullah Telli, "Yolun uzun süre araç trafiğine kapalı olması nedeniyle işlerimiz büyük ölçüde düştü. Yaşadıklarımız yetmiyormuş gibi geçen hafta yolu ikinci kez kazdılar. Gözlerimize inanamadık. Biz asfalt beklerken yolun tekrar kazıldığını görmek bizde büyük hayal kırıklığı yarattı" diye konuştu. Kelimenin tam anlamıyla perişan olduklarını ifade eden Telli, "Son olarak hafta sonu kazdıkları yerleri gelip kapatmışlar. Ardından da değiştirdikleri içme suyu borusuna su vermişler. Uzun süredir sular akmadığı için dükkanda bazı çeşmeler açık kalmış. Pazar akşamı geç saatte tesadüfen işyerine uğradım. Açık kalan çeşmeler nedeniyle dükkanımı su basmış. Artık söyleyecek bir şey bulamıyorum. Sadece el insaf diyorum" diye konuştu. Tamir atölyesi çalışı Ayhan Tekin de asfalt beklerken geçen hafta ikinci kez yolun kazıldığını anlatarak, "Yağmurla birlikte yollar da çamur deryasına dönüştü. Buna suların akmaması da eklenince iş iyice içinden çıkılmaz bir hal aldı. Bu güne kadar çeşitli kanallardan işi hızlandırmak için girişimde bulunduk. Fakat bir sonuç elde edemedik. Siz ne yaparsanız yapın bu adamlar bildiklerini okuyor. Sözde asfalt atmak için yolun oturmasını bekliyorlarmış. Geçmişte yaşadıklarımızı dikkate aldığımda bu yolun kısa vadede asfaltlanacağına inanmıyorum. Olan her zamanki gibi biz yani zor koşullarda çalışıp evine ekmek götürmeye çalışanlara oluyor" dedi.

İZSU: YOL TESLİM EDİLDİ
İZSU yetkilileri ise kanalizasyon çalışması sırasında, yol genişliğinin elverişli olmaması nedeniyle içme suyu kazısının yapılamadığını belirtti. Yetkililer asfalt öncesi yol boyunca uzanan ve eskiyen pik borunun değiştirildiğini belirterek, "Hafta sonu kazılan yerler kapatıldı. Su borusunda basınç testi yapıldıktan sonra klorlama işlemi gerçekleştirildi ve su verilmeye başlandı. Hafta başında da yol asfaltlanması için AYKOME yani İzmir Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi'ne teslim edildi" diye bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa kötü şaka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN