Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya işkencesi!

Hayvan yemi hazırlama makinelerini Rusya'da satmak için fuara katılan Barış Alkan, Rus polisi tarafından gözaltına alındı. Para cezası verilip sınır dışı edilen Alkan, "3 günde ömrümün 3 yılı gitti" dedi

Giriş Tarihi: 5.12.2015
Rusya işkencesi!
İzmir'in Torbalı İlçesi'nde eşi Pelin Alkan ile mayıs ayında kurduğu fabrikada hayvan yemi hazırlama makinelerini tasarlayıp üreten 41 yaşındaki Barış Alkan Arabistan, Cezayir, Özbekistan ve İran'ın yanı sıra Rusya'ya da ihracat yapmak için üretim müdürü 48 yaşındaki Oktay Gökçen ile birlikte 24-27 Kasım'da bu ülkede düzenlenen tarım fuarına katıldı. Rusya'daki fuarda stant açıp makinelerin tanıtımını yaparken Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesiyle, Rus polisi tarafından tutuklandı. Turistik vizeyle gittiği Rusya'da ticaret yaptığı gerekçesiyle gözaltında saatlerce sorgulanan, nezarethaneye atılan ve Soçi Kampı'na gönderilen Alkan, döndüğü İzmir'de yaşadıklarını şöyle anlattı: "Zaten Rusya ile vize uygulaması yokken bize yapılan psikolojik yıldırmaydı. Polis pasaportlara el koydu, gözaltına alındık sorgu başladı, sabah 04.00'e kadar sürdü. 'Neden geldiniz', 'Hangi partiye oy veriyorsunuz', 'Türkiye'de asker ya da devlet memuru tanıdıklarınız var mı', 'Türkiye'de siyasi partilerin durumu nedir' diye sordular. Nezarete atıldık, mahkemeye çıktık, 4 bin ruble para cezası ile sınırdışı edilmemiz kararlaştırıldı. Soçi toplama kampına gönderildik. Soçi kampı çok pisti. Yatak, yastık, yorgan yatacak gibi değildi. Ticari umutlarla gittiğimiz Rusya'da kodeslere girdik, toplama kamplarında kaldık. Üç günde ömrümden üç yıl gitti."

KAMPTA KRİZ GEÇİRDİ
Kapalı yerde kalma korkusu olan ve ilaç kullanan Oktay Gökçen, günde bir kez aldığı ilacı beşe çıkarmasına rağmen hiç uyuyamadığını, nezarethanede ve kampta kriz geçirdiğini ilaç talep etmesine rağmen getirilmediğini belirterek, "Kampta üzerimize kapı kilitlenince benim kriz başladı. İlaçlarımı beş doza çıkarınca, sayısı azaldı. Bu kez ilacım yetmeyecek korkusuyla kriz daha da sıklaştı. İlaç isteyince dalga geçtiler. Hem sağlığımı hem paramı kaybettim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya işkencesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN