Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir adımlık kaldırım

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Bir adımlık kaldırım

Büyükşehir'in Karşıyaka Bestekar Yusuf Nalkesen Caddesi'nde yaptığı kaldırım ve yol düzenlemeleri görenleri hayrete düşürüyor. Kaldırımların giderek daralmasıyla yayalar asfaltın ortasında kalıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka'da giderek artan trafik sonuna çare olması adına Bestekar Yusuf Nalkesen Caddesi üzerinde başlattığı düzenlemeler geçtiğimiz aylarda hizmete girmişti. Fakat yolu kullananların yaşadıkları zorluklar, Büyükşehir Belediyesi'nin imalatları özensizce yaptığını ortaya koydu. Yolun yanındaki kaldırımı kullanan yayalar, plansızca yapılan kaldırımlar nedeniyle kendilerini bir anda asfaltın ortasında buluyor. Kaldırımlar kimi zaman anlamsızca daralarak bir adımlık kaldırım haline geliyor, kimi zaman kaldırımın önüne örülen duvar veya yolun ortasına dikilen tabela ile kaldırımı kullanmak mümkün olmuyor. Cadde üzerindeki garip kaldırımların belki de en ilginç olanı ise kaldırımın üstüne yapılan ikinci kaldırım olarak göze çarpıyor. Plansız şekilde imalatı yapılan kaldırımları kullanan vatandaşlar ise hayatlarını tehlikeye atarak kendilerini yola atıyor. 70 santimetre yüksekliğindeki rögar ise anlamsız şekilde kaldırımın ortasında duruyor.

ENGELİLER DÜŞÜNÜLMEDİ

Bestekar Yusuf Nalkesen Caddesi, yeni düzenleme ile Bostanlı Deresi tarafından ikiye ayrıldı. Her yolun iki tarafına da kaldırım bulunmasına rağmen tek kaldırıma engelli yolu yapıldı. Karşıdan karşıya geçmek isteyen engelliler düşünülmedi. Öte yandan kaldırımlarda bulunan engelli ve bebek arabalarının geçmesi için yapılan rampalarında asfalttan yüksek olması dikkatleri çekti. Bestekar Yusuf Nalkesen Caddesi'nin son bölümünde ise yanlış imalattan ötürü asfalt parçalanırken, yol trafik güvenliği gözetilmeden yapılmış olması nedeniyle rampaya çıkan araçlar yolun devamını göremiyor. Yoldaki hataların düzeltilmesini isteyen çevre sakinleri ise "Biz bu hataları görebiliyoruz, uzmanlar ve yetkililer bunları nasıl göremiyor" dedi. Demirköprü Muhtarı İbrahim Akçe, "Vatandalşın gördüğü eksiği yetkililer nasıl görmüyor. Kazalara davetiye çıkartan bir imalat var. Yolun sonu görünmüyor. Öte yandan vatandaşa hizmet adı altında garip bir kaldırım yaptılar. Bunları söylemek bizim görevimiz" diye konuştu.

TEHLİKE SAÇIYOR

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Abdullah Mertoğlu ise, "Bölgenin daha önceki halini biliyoruz. Yıllarca burası atıl halde kaldı. Yeni yapıldı, ama gözden kaçırılan hayati eksiklikler var. Kaldırımlar bir anda bitiyor. Yoldaki rampaların sonu görünmüyor. Çocuk parkı yaptılar, çit yok. Allah korusun bir çocuk yola bir fırlasa arabanın altında kalacak. Kim buraya onay verdi. Hangi yetkili burayı teslim aldı?" dedi. Başka bir vatandaş Ömer Yılmaz ise , "Gelişi güzel yaptılar. Böyle kaldırım mı olur? Ben hiçbir yerde kaldırım üzerine kaldırım görmedim. Büyükşehir Belediyesi'ni tebrik ederim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir adımlık kaldırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN