Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukraynalı anne kızını istiyor

Ayrı yaşadığı kocasının 2 yıldır kızı Eva'yı kendisine göstermediğini söyleyen Ukraynalı Oksana Rudnytska, avukatının da ölümle tehdit edildiğini öne sürerek, yardım talebinde bu

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Ukraynalı anne kızını istiyor
Türk kocasının, mahkeme kararına rağmen şimdi 4 yaşında olan kızları Eva'yı iki yıldır kendisinden kaçırdığını öne süren Ukraynalı anne, yavrusuna kavuşabilmek için yardım bekliyor. Ukraynalı radyoloji doktoru Oksana Rudnytska (31), 6 yıl önce tatil için geldiği Kuşadası'nda tanıştığı rehber Rıza Barış (35) ile evlendi. Çiftin 25 Temmuz 2011'de Eva adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Ancak zaman içinde anlaşmazlıklar ortaya çıktı, çift ayrıldı. Yaklaşık iki yıl önce kızı Eva ile birlikte Ukrayna'dan Aydın'ın Germencik ilçesine eşini, kayınpederini ve kayınvalidesini görmeye giden Oksana Rudnytska için kabus dolu günler başladı. İddiaya göre baba Rıza Barış, minik Eva'yı annesinden kaçırdı. Gözü yaşlı anne Oksana, defalarca Türkiye'ye gelmesine ve tüm aramalarına rağmen kızını göremedi. Ukrayna'da açtığı davayla eşinden boşanan Oksana Rudnytska, avukatı Güzide Atalay aracılığıyla Kuşadası 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde de boşanma davası açtı. Çocuğun iadesi ile ilgili Germencik Asliye Hukuk Mahkemesi 28 Mayıs 2014'te Eva Barış'ın, mutat meskeni olan Ukrayna'ya iadesine, kararın bir örneğinin Germencik Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışişleri Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesine karar verdi. Taraflar arasında boşanma davasının Kuşadası 3. Aile Mahkemesi'nde görülmesi sebebiyle velayet hususunda ve şahsi münasebet tesisi hususunda tedbiren karar verilmesine yer olmadığı belirtildi. Rıza Barış avukatı aracılığıyla mahkeme kararına itiraz ederek dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de 4 ay önce yerel mahkemenin kararını onadı. Konu ile ilgili Sabah'a konuşan Avukat Güzide Atalay, "Çocuğun Ukrayna'ya iadesi yaklaşık 4 ay önce Yargıtay'ın onama kararının ardından kesinleşti. Baba hem çocuğu kaçırıyor, hem de kaçıyor. Germencik Savcılığı bu konuda bir şey yapmıyor.

BABA TEHDİT ETTİ İDDİASI

Baba, benim avukatlık büromun karşısındaki AVM'nin önünde bulunan telefon kulübesinden işyerimi arayarak ölümle tehdit etti. Biz de 'savcılığa durumu bildirdik. Kamera kayıtlarından babanın yerini bulabilirsiniz' dedik. Ama bir sonuç alamadık" diye konuştu. Anne Rudnytska, çocuğuna kavuşacağı günün hayalini kurduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi. Rudnytska, "Çocuğumun kokusuna hasret kaldım. Yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. Eski eşim Kuşadası'nda ikamet ediyor. Polislerin bir an önce çocuğumu bulup getirmesini istiyorum. Artık gücüm kalmadı. Kızımı görmeden yaşamak istemiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukraynalı anne kızını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN