Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 milyon liralık yatırım

Başbakan Davutoğlu tarafından açılışı yapılan eserler arasında, İzmir'de sulama ve içme suyu ihtiyacını karşılayacak tesisler de yer alıyor

Giriş Tarihi: 25.12.2015
50 milyon liralık yatırım
Orman ve Su İşleri Bakanlığı geleneksel hale getirdiği törenlerle, tesisleri toplu olarak halkın hizmetine sunmaya devam ediyor. Aralarında İzmir'de yapımı tamamlanan tesislerin de yer aldığı 2,9 milyar lira yatırım bedelli 175 dev eser, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun iştirak ettiği merasimle önceki gün Ankara'da hizmete açıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu "Türkiye'nin kaynaklarını Türkiye'ye kazandırıyor, halkımızın refah seviyesini yükseltiyoruz" ifadesini kullandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bazı kesimlerin baraj ve göletlere karşı çıktığına dikkati çekerek şöyle konuştu: "Bunlara karşı çıkmak doğru değil, çünkü ülkemiz yarı kurak iklim bölgesinde. Barajların ve göletlerin yapılması, Türkiye'de bir lüks değil, iklimin ve coğrafyanın getirdiği bir zarurettir. Bu yüzden baraj ve göletler yaptık ve de yapmaya devam edeceğiz. Su medeniyettir. Şu ana kadar 284 baraj inşa ettik, bu bir dünya rekorudur. Dünyada barajlarda ilk üç içindeyiz, göletlerde ise birinci sıradayız."

İÇME SUYU VE SULAMA
Ülke genelinde hizmete alınan 175 eserden İzmir de payına düşeni aldı. İzmir'de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün tamamladığı 5 adet tesis de hizmete alındı. DSİ'ye ait eserler içmesuyu, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluşuyor. İzmir'de toplam 4 bin 420 dekar zirai araziye sulama suyu sağlanarak, 1 mahalle, 3 köy ve 223 dekar arazi taşkın zararlarından korunacak. Dikili Çandarlı Barajı'ndan da yıllık 950 bin metreküp su ile 17 bin kişiye içmesuyu sağlanacak. Orman Genel Müdürlüğü'nce yapımı tamamlanan Buca Yangın Eğitim Merkezi de hizmete alındı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Kınık'taki otomatik meteoroloji gözlem istasyonu da bu merasimle hizmete sunuldu. Bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise 50 milyon TL'yi buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 milyon liralık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN