Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite-sanayi işbirliğinin gücü

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Üniversite-sanayi işbirliğinin gücü

EÜ Teknoparkı'ndaki konteyner parkın açılışında konuşan Gökçüoğlu, Ar-Ge'ye büyük destek veren Bakan Işık'ın kendileri için bir şans olduğunu dile getirdi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Ege Üniversitesi'nin teknoparkı ideEGE Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin üniversite-sanayi işbirliğinde önemli kilometretaşı olduğunu söyledi. İzmir'in Değişen Ekosistemi ideali ile başta Yaşam Bilimleri ve Sağlık alanı olmak üzere farklı sektörlerde yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik Ar- Ge çalışmalarına ortam yaratan Ege Üniversitesi Teknoparkı ide Ege Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin (TGB) geçen yıl faaliyete başlayan ilk binası İnci'nin ardından yeni mekanı Mercan Konteyner Park, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışta Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, EÜ Ebiltem Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sükan, Mercan Konteyner Parkı inşa eden Kuryap İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez, öğretim üyeleri, proje ortakları hazır bulundu.Teknopark'ın 60 yıllık geçmişe sahip EÜ için kilometre taşı olduğunu vurgulayan Gökçüoğlu, "Bu çatı altında bulunan herkes bu tarihe tanık oluyor. Bu teknopark üniversitenin gücünü gösteriyor. Çünkü, diğer teknoparklarda dış ortaklar var. Buradaki teknopark ise EÜ'nün tüzel kişiliğinde. Hiçbir destek almadan bu binaları yapmak, hizmete sunmak EÜ'nün gücüdür" dedi.

BAKANDAN BÜYÜK DESTEK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Ar- Ge ve teknoparklar konusuna ayrı bir önem verdiğini vurgulayan Gökçüoğlu, "Bakan Fikri Işık, bir şans. Sayın Bakanımız ile çok rahat çalışıyoruz. Çözümü gereken konu ile ilgili bir tarih koyuyor. O tarihte ya kanun çıkıyor ya yönetmelik. Dolayısıyla 8 yıllık süreçte aştığımız konuları bugün çok rahat açabilecek, üniversite sanayi koordinasyon kurulunda meseleleri çok hızlı çözebilecek durumdayız" dedi. İzmir Ege Üniversitesi Teknopark AŞ, İde- EGE-TGB Konteynerpark inşaatında 35 adet ikinci el High Cube yük konteyneri değerlendirildi. Konteynerlerle toplam 990 m2 kapalı alana sahip 13 ofis, 1 toplantı odası ve 1 kafeterya oluşturuldu. Bu sayede konteynerler hurdaya çıkmadan geri kazanılırken ana amacı malzemenin yeniden kullanımını sağlamak, enerji kullanımını azaltarak, çevre dostu bir işleyiş sağlamak olan projede iç mekanlarda konsept'e uygun olarak ahşap yünü asma tavan, taş yünü ısı yalıtımı ve mantar döşeme kaplaması gibi doğal malzemeler tercih edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite-sanayi işbirliğinin gücü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN