Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir kazandı İzmirliler kaybetti

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Büyükşehir kazandı İzmirliler kaybetti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı iptal davasında karar çıktı. Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılması planlanan iki yeni stadın ihalesi iptal edildi, kulüpler ve taraftarlar şaşkınlık içinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın İzmir'e yapmak istediği statlara başından beri karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun dediği oldu. Karşıyaka Yalı Stadı ve Göztepe Gürsel Aksel Stadı ihalelerinin iptali için Büyükşehir tarafından açılan davada Ankara 18'nci İdare Mahkemesi kararını verdi ve statların ihalelerini iptal etti. Siyasetçiler, kulüp başkanları ve taraftarlar, statların yapılmaması için çaba harcayan Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi. Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, "Çok taze bir olay. Haberi alınca Karşıyaka ile temasımız oldu. Herkes şaşkın bir durumda, kimsenin beklemediği bir durum. Temyiz için stadın inşaatını yapan TOKİ'nin, Danıştay'a müracaat etmesi gerekiyor. Bize ve müteahhit inşaatın durması ile ilgili bir bildirim gelmedi. Bu süreçte stat inşaatının duracağını sanmıyorum" dedi.

FEDAKARLIK YAPMIŞTIK
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden randevu talep ettiğini dile getiren Sepil, "Gürsel Aksel gibi bizim için manevi değeri olan bir yeri stat için vermeyi kabullendik. Altyapımızı oradan çıkardık. 1 ay önce müteahhit işe başladı. Buna biraz İzmir davası gibi bakmak lazım. Diğer takımlar statlarında oynarken biz İzmir'de oynayacak stat bulamıyoruz. Bu durumda nasıl Süper Lig'e çıkalım. Artık olaya parti gözüyle bakılmasın. "diye konuştu.

KANGRENE DÖNÜŞTÜ

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Fatih Diniz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu ile görüştüğünü bildirerek, "Mehmet Sepil ile birlikte Sayın Kocaoğlu'yla görüşeceğiz. Camiamızın, stattan beklentileri var. Her şey hazır hale gelmiş, artık temel atılacak. Yine en başa geri döndük. Olayı böyle kangren hale getirmenin anlamı yok. Camianın morali ve motivasyonu bozuluyor. Bir an önce sorun neyse çözülmeli" dedi.

HAK ETTİĞİ GİBİ ANILACAK

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da karar sonrası, Kocaoğlu'na sert eleştirilerde bulundu. Dağ, "Büyükşehir Belediye Başkanını tebrik ediyorum, İzmir'e yeni bir hizmet daha kazandırmış ve Karşıyaka ve Göztepe statlarının yapımını şu an itibariyle durdurmayı başarmıştır. Bizler burada söz veriyoruz. Her türlü engellemelere rağmen Karşıyaka ve Göztepe'nin tarihini yaşatacak olan, statlar er ya da geç bitirilecek ve hizmete açılacaktır. Ama hizmetlerin engellenmesi için dava üstüne dava açan Büyükşehir Belediye Başkanı o stat yaşadığı sürece unutulmayacak ve her zaman hak ettiği gibi anılacaktır" dedi. Öte yandan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada, temyiz haklarını kullanacaklarını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise davanın sadece mülkiyet işlemleriyle ilgili olmadığı belirtilerek, stat arazilerinin afet toplanma bölgesi olarak planlandığı, trafik yoğunluğu ve otopark eksikliği gibi sorunların bulunduğu vurgulandı. Karşıyaka ve Göztepe'nin taraftar grupları ise sosyal medya üzerinden Başkan Kocaoğlu'na "Yazıklar olsun" diyerek yüklendi. Bir taraftar, "Fenerbahçe kongre üyesi, Tokatspor'un temsilcisi, İzmir futbolunun düşmanı Aziz Kocaoğlu çek ellerini kulüplerimizin üzerinden" dedi. Başka bir taraftar ise "Aziz Kocaoğlu sana istemeyerek de olsa oy veren bir Göztepeli olarak söylüyorum. İzmir'e hiç ama hiç yakışmıyorsun" diye tepkisini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir kazandı İzmirliler kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN