Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çok başarılısın ne olur bırakma!

’in kangrene dönüşen sorunlarını çözemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, 2019 yerel seçimlerinde aday olmayacağını söyledi. li Sabah, bu karara itiraz ediyor “Ne olur bırakma Başkan” çağrısında bulunuyor

Giriş Tarihi: 31.3.2016
Çok başarılısın ne olur bırakma!
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2019'da yeniden aday olup olmayacağı konusunda önceki gün İş adamları Derneği'nin (EGİAD) Swiss Otel Büyük Efes'te yapılan 73. Ege Toplantısı'nda ilk kez çok net konuştu. Kocaoğlu, "Siyaseti aileden dolayı bilirim ama siyasetçi değilim. Hasbel kader girdik. Fena da gitmedi. İzmirlilerden tasvip de gördüğüme göre öyle. Ama bir şeyi zamanında, zirvede bırakmak gerekir. İzmir Büyükşehir Başkanlığı en büyük şirketlerdeki, örneği Holdingi yönetmekten daha zor bir iştir. Bunu 15 yıl yapıyorsunuz. Kimse size 7-8 seneden sonra damat da olsanız Koç Holding'in CEO'luğunu yaptırmaz. Başkanlığı 15 yıldır, 56 yaşımdan beri yapıyorum. Üç yıl sonra 71 yaşında olacağım. 71 yaşından sonra bu görevi 15 yıldır layıkıyla yaptığımı gibi '5 sene daha yapacağım' demek bana çok gerçekçi gelmiyor. Dünyayı benden iyi tanıyan, bu görevi daha iyi yapacak pırıl pırıl arkadaşlar var. Onlara teslim etmekte fayda olduğunu düşüyorum" dedi.

NELERİ YAPMADI?
Egeli Sabah, Kocaoğlu'nun bu kararına itiraz ediyor ve iğneleyici bir üslupla "Ne olur bırakma Başkan" diyor. Kocaoğlu'nun bırakma kararı, görev yaptığı 15 yıllık sürede İzmir'de geriye bir enkaz bıraktığı şeklinde yorumlara sebep oldu. Kocaoğlu, görev süresinde vaatte bulunduğu çok sayıda projeyi hayata geçiremezken, geriye kalan 4 yılda bunları nasıl tamamlayacağı konusu akıllarda soru işareti bıraktı. Başkan Kocaoğlu, 15 yıllık görev süresinde kangren haline gelen çöpte vahşi depolama sıkıntısını hala çözemedi. İzmir'de, 23 yıldır vahşi depolama yöntemi kullanılarak çöplerin sıkıştırıldığı Harmandalı'ndaki tesis patlama riski taşırken, çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle de vatandaşlar yıllardır büyük sıkıntı yaşıyor. İzmir'den küçük Anadolu şehirlerinde bile çöpten elektrik üretilirken, Harmandalı'ndaki çağ dışı manzara kente yakışmıyor.

ZARAR ÜSTÜNE ZARAR ETTİ
Öte yandan, Kocaoğlu 'yüzülebilir körfez' hedefine hala ulaşamazken, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte körfeze akan derelerden etrafa ağır kokular yükseliyor. Üçyol-Üçkuyular Metro hattı 10 yıl gibi uzun bir sürede tamamlanabildi. Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan ve günlerce süren kriz nedeniyle milyonlarca lira zarara uğradı. Kentteki binaların yüzde 65'i depreme dayanıksız olmasına rağmen, Türkiye'nin 3. büyük şehrinde kentsel dönüşümde hala somut adım atılamadı. İzmir'e gelen ziyaretçiler Yeşildere yolundaki gecekonduların çirkin görüntüsü nedeniyle Adnan Menderes Havalimanı'ndan alınarak çevre yolundan kent merkezine götürülüyor. Başkan Kocaoğlu'nun kentin milyarlarca lirasını yandaşlarına aktarması da tepkilere sebep oluyor. Kocaoğlu, bu yaşanan skandallara rağmen hala yüzde 45 oy alabiliyorsa, Egeli Sabah olarak kutluyor ve 'Çok başarılısın' diyoruz.

"13'Ü BİR AZİZ ETMEZ"
CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, Kocaoğlu'nun partisinin İzmir'deki 13 milletvekilinden daha fazla çalıştığını öne sürdü. "Kocaoğlu İzmir için gecesini gündüzüne katıyor" diyen Yüksel, "13 milletvekilimizden daha çok geziyor ve çalışmalar yapıyor. Dağ, tepe, dere, bayır demeden sürekli proje üretiyor" dedi. Kocaoğlu'nun adaylık açıklamasını da değerlendiren Yüksel, "Sayın Başkanın adaylık durumu son 6 ay kala belli oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çok başarılısın ne olur bırakma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN