Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olumlu ÇED raporu çok zor

Giriş Tarihi: 31.3.2016
Olumlu ÇED raporu çok zor

Bakanı Sarı, ÇED ile ilgili “tek bir kurumdan bile olumsuz görüş geldiğinde” Bakanlığın olumsuz rapor vereceğini söyledi. Yamanlar’a çöp tesisi için Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü olumsuz görüş sunmuştu

ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Karşıyaka Yamanlar'da kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisine ilişkin "tek bir olumsuz görüş gelmesi halinde bile" Bakanlığın da olumsuz rapor vereceğini, bunun yalnızca için değil, her kent için geçerli olduğunu söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çevre Mühendisliği bölümünce düzenlenen Gediz Havzası Arıtma Çamuru Yönetim Planının Hazırlanması Projesi Çalıştayı'na katılan Bakan Sarı, çöp tesisi ve körfez temizliği projelerinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarına ilişkin tartışmalar hakkında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yamanlar'a kurulması planlanan tesisle ilgili Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün "olumsuz" görüş bildirdiğini hatırlatan Bakan Sarı, İzmir ile ilgili projelerde ÇED raporunun geciktirildiği iddiasının gerçekle bağdaşmadığını belirterek "Tek bir kurumdan olumsuz görüş gelirse, olumsuz rapor veririz. Bu sadece İzmir için değil tüm Türkiye için geçerli" dedi.

MAALESEF ÖYLE OLMUYOR

Körfez Temizleme Projesi'ne ilişkin ÇED raporunun bilerek geciktirildiği yönündeki iddiaları da cevaplandıran Bakan Sarı, şu bilgileri verdi: "İzmir Körfezi'nde gerçekleştirilecek tarama faaliyetleri sonucu ortaya çıkabilecek tarama malzemesinin Çamaltı Bölgesi'nde kıyı kenar çizgisinin tarafına geçici olarak dökülmesi planı '3621 Sayılı Kıyı Kanunu ve İlgili Yönetmelik Hükümleri'ne aykırı. Yine burada ada yapma önerisi var. Bu konuyla ilgili adalar için dökülecek çamurun sızdırmazlığının nasıl sağlanacağı, dökülecek malzemenin deniz ekosistemine etkisi, ağır metal ve benzeri kirleticilerin yayılma alanı, adaların hacmi, çıkartılacak çamur miktarı, çamur kurutma yöntemleri, adalar için kullanılacak çamurun su oranı ve benzeri konularla ilgili bilimsel raporların hazırlatılması öngörülmüş. ÇED sürecini yürüten firma tarafından proje kapsamında oluşturulacak yapay 2 adanın yer alacağı kesim ile ilgili hidrografik ve oşinografik çalışmanın ÇED sürecinden sonra yapılması hususunda bir bilgi de verilmiş. Maalesef bu böyle olmuyor. Gerekli açıklamaları bize yapmaları gerekiyor." Bakan Sarı, ÇED sürecinin uzamasının sebebinin Bakanlık değil, ÇED raporundaki eksikliklerin tamamlanmaması olduğunu vurgulayan, "Eksiklikler tamamlanıp, Bakanlığımıza sunulduğunda, İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplanacak ve ÇED raporu değerlendirilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olumlu ÇED raporu çok zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN