Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elinden tutarız da elimizi güçlendir

ÇED raporları konusunda “Hani elimizden tutacaktın” diyerek kendisini eleştiren Kocaoğlu’na cevap veren Bakan , “Elden tutmak için bizim elimiz de güçlü olmalı. Başkan eksikleri tamamlasın, elinden tutarız” dedi

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Elinden tutarız da elimizi güçlendir
Büyükşehir Belediye Başkanı 'nun, 1 Nisan Cuma günü yaptığı toplantıda, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarının alınaması konusunda Bakanlıkları suçlamasının yankıları sürüyor. İzmir Milletvekili ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali , kendisine "Hani elimizden tutacaktın?" diye seslenen Kocaoğlu'na Egeli Sabah aracılığıyla cevap verdi. Bakan Yıldırım, "Her iki ÇED için de belgelerde eksiklikler var. Eksiklikler varken nasıl olacak? Başkan'ı eksik bilgilendiriyorlar. Önce eksiklikleri tamamlasın o zaman elinden tutarız. Elden tutmak için bizim de elimizin güçlü olması lazım" dedi. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda toplanan çöpler 22 yıldır vahşi depolama yöntemiyle sıkıştırılıyor. Ahmet Piriştina'nın vefatının ardından 2004 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu, aradan geçen 12 yılda çöp sorununu çözemedi. Günde ortalama 4 bin ton çöpün geldiği Harmandalı'nda alan her geçen gün daha da büyüyor. Bugüne kadar üstü üste yığılan çöpler nedeniyle bölgenin coğrafi yapısı bile değişti. Harmandalı'da her an metan gazı patlaması tehlikesi var. 1993'te İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen patlamada 27 kişi ölmüş, 12 kişi ise kaybolmuştu. Harmadalı sakinleri de bu faciayı hatırlayarak büyük bir tedirginlik ve korku yaşıyor. Aziz Kocaoğlu, aradan geçen yıllarda yüzülebilir körfez hedefine de ulaşamadı. Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte körfez ve çevresindeki bağlantılı dere yataklarında etrafa yükselen koku nedeniyle İzmir'in adı "kokan şehir"e çıktı. İzmir'de Yamanlar'a yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi ile körfezde temizlik için gerekli Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) onayının başvurulardaki eksiklikler nedeniyle geciktiğinin ortaya çıkmasının ardından süreç yine uzadı. Gediz Çalıştayı için kente gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı yaptığı açıklamada, "Bakanlığımıza ÇED raporu sunulmadığından projeye ilişkin herhangi bir inceleme, değerlendirme komisyonu toplantısı yapılmamıştır" diye konuşmuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da 1 Nisan Cuma günü konularla ilgili özel bir toplantı düzenledi. Başkan Kocaoğlu Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'ın 1 Kasım seçimlerinde Kocaoğlu'na yönelik, "Elinden tutar Ankara'ya götürürüz" ifadesini hatırlatarak, "Gelsin elinden tutarız dedi. Hani tutacaktın?" diye konuşmuştu.

BELGELERDE EKSİKLER VAR
Yıldırım, Kocaoğlu'nun sözlerine Egeli Sabah aracılığıyla cevap verdi. Bakan Yıldırım, "Hem körfez hem de katı atık bertaraf tesisi ile ilgili ÇED işlemleri için bir takım raporlar ve belgeler lazım. Onlar gelmemiş. Her iki ÇED için de belgelerde eksiklikler var. Eksiklikler varken nasıl olacak? Başkan'ı eksik bilgilendiriyorlar. Önce onları tamamlasınlar versinler o zaman elinden tutarız. Elden tutmak için bizim de elimizin güçlü olması lazım. Yamanlar'a yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisi ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın endişesi var. Oraya karşı bir rezervi var. Yamanlar'ın yerine 5 tane alternatif yer hazırlamışlar. Onlardan herhangi birini verebiliriz diyorlar. Bazı konularda uzlaşmak lazım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elinden tutarız da elimizi güçlendir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN