Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkesin bindiği trene onlar yalnızca bakıyor

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Herkesin bindiği trene onlar yalnızca bakıyor

Gürçeşmeliler, tren hattı evlerinin önünden geçtiği halde 4,5 kilometrelik mesafe boyunca istasyon bulunmadığından İZBAN’dan yararlanamadıklarını dile getirerek, sokağa çıkıp pankartlı eylem yaptı

'in en büyük merkez ilçelerinden Konak'taki Gürçeşme Mahallesi'nin sakinleri, kentin en kapsamlı raylı ulaşım sistemi İZBAN'dan yararlanamıyor olmaktan muztarip...İZBAN'ın Kemer ile Şirinyer istasyonu arasındaki yaklaşık 4,5 kilometrelik bölümde istasyon yer almıyor. Hilal-Kemer arasındaki mesafenin 300 metre olduğuna çeken Gürçeşmeliler, mahallelerini de kapsayan 4,5 kilometrelik KemerŞirinyer arasındaki bölümde yaşayanların İZBAN'ı kullanamadığını, bunun da adaletli bir yaklaşımla bağdaşmadığını savunuyor. Evlerinin önünden geçen İZBAN'dan yararlanmanın en tabii hakları olduğunu dile getiren yüzlerce Gürçeşmeli dün, sokağa çıkarak, "istasyon istiyoruz" eylemi yaptı. Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni bir an önce Gürçeşme'ye istasyon yapmaya davet etti. Benligül, "Kaçıncı yüz yılda yaşıyoruz da istasyon yapılması için toplanıyoruz. İZBAN önümüzden geçip gidiyor, bizler sadece bakmakla yetiniyoruz. İzban'a binmek için ya Şirinyer'e ya da Kemer'e gitmek zorundayız. Bu insanlara yazık günah değil mi? Bu bölgede yaşayan insanlar görmezden gelinemez. Sadece seçim dönemi kapı kapı gezip, seçildikten sonra hizmet üretmemek, sorun çözmemek kabul edilemez" dedi. Vatandaşlardan, 85 yaşındaki Yılmaz Temiz, "Ben engelliyim, İZBAN'a binmek istiyorum. Evimin karşısından tren geçiyor ama binemiyoruz" diye konuştu.

LAFA GELİNCE SOSYAL BELEDİYE
Yüksel Kaplaner, "Eşim çocuğum hasta oluyor. Hastaneye götürmek için illa taksiye mi binmemiz gerekiyor? Maddi durumlarımız zaten taksiye binecek kadar iyi olsa burada oturmayız" dedi. Servet Kuru, "Sosyal belediyeyiz diyorlar ama hizmete gelince sözler unutuluyor" diye konuştu. Mustafa Özgan ise, "Türkiye'nin üçüncü büyük kentinde belediye bir istasyon yapmaktan aciz olmamalı" dedi. Konuşmaların ardından Muhtar Sumru Benligül ve beraberindeki vatandaşlar beyaz güvercin uçurdu, ardından sloganlar attı. Kalabalık grup eylemin ardından dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkesin bindiği trene onlar yalnızca bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN