Kaç yaşına kadar yaşamak istersiniz?

Giriş Tarihi: 3.5.2016
Kaç yaşına kadar yaşamak istersiniz?

Beslenme Temelli Kişisel Danışmanı Dr. Ferda Ayhan Yalçın yaşlanma sürelerinin ortaya çıkışını geciktirecek önerilerde bulundu

ANTROPOLOJİK çalışmalar, en eski atalarımızın ortalama yaşam süresinin 18 yıl olduğunu gösteriyor. İmparatorluğu zamanında, beklenen yaşam süresi 22 yılı geçmiyordu. 20'nci yüzyıla gelindiğinde, bu süre 45 yıla çıktı. Fakat 20'nci yüzyıl süresince, ölüm oranları, özellikle gelişmiş ülkelerde dramatik olarak azaldı. Örneğin ABD'de, 1900 yılında bir kadın için beklenen yaşam süresi 49.8 yıl iken, 1995 yılında 79 yıl oldu. Bir zamanlar enfeksiyon hastalıkları, akut hastalıklar önde gelen ölüm sebepleriyken, bugün modern tıpta sağlanan gelişmeler sayesinde bu hastalıklar geri planda kaldı. Beslenme Temelli Kişisel Danışmanı Dr. Ferda Ayhan Yalçın, bu hastalıkların yerini kalp, alzheimer gibi kronik ve dejeneratif hastalıklar aldığını söyledi.

PROGRAM VE HASAR
Bilim insanlarının, canlıları neden yaşlandığını 'program' ve 'hasar' teorileri olarak iki maddede ele aldığını belirten Ferda Ayhan Yalçın, "Burada asıl amaç, yaşlı bir insan olarak daha uzun süre yaşamak değil, yaşlanma süreçlerinin ortaya çıkışını geciktirerek, insanların hayatlarına sağlıklı ve kaliteli yıllar eklemektir" şeklinde konuştu.

SAĞLIKLI YAŞLANABİLMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

içmeyin
Her gün fiziksel ve zihinsel aktivite yapın
Tam tahıllar, sebze ve meyveleri içeren bir beslenmeyi tercih edin
Hergün bir multivitamin yutun, yeterince D vitamini ve kalsiyum aldığınızdan emin olun
Sağlıklı bir kiloda ve vücut formunda kalın
Aklınızı zorlayacak aktivitelerde bulunun
Güçlü bir sosyal çevreniz olsun
Kılavuzların önerilerine uyarak görmenizi, işitmenizi ve genel sağlığınızı korumaya çalışın
Dişlerinizi düzenli fırçalayın, diş ipliği kullanın, diş hekiminizi düzenli ziyaret edin.
Doktorunuza, kan basıncınızı, kemik erimesini gibi ilaç kullanmaya gereksinim duyup duymadığınızı danışın. 100 yaşında, dönüp geçmişe baktığınızda "İyi yapmışım" deyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaç yaşına kadar yaşamak istersiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN