Methiye anneye zorunlu hizmet

Şehit annesi Methiye Balduk, oğlunun komutanıyla aşk yaşadığını öğrendiği gelinine zarar verdi. 5 bin 740 lira ceza alan ve bunu ödemeyen Balduk, cezasını Adliyesi’nde dosya taşıyarak çekiyor

Giriş Tarihi: 5.7.2016
Methiye anneye zorunlu hizmet
Şırnak'ta 6 yıl önce PKK'lı teröristle girdiği çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Doğan Balduk'un 63 yaşındaki annesi Methiye Balduk, gelini Seher Balduk'a karşı mala zarar verme, yaralama ve hakaret suçlarından 17. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5 bin 740 lira adli cezası aldı. cezalarını ödeyemeyen şehit annesinin cezaları önce hapse sonra kamu cezasına çevrildi. Methiye Balduk şimdi İzmir Adliyesi'nde hafta içi günde 4 saat ücretsiz çalışarak cezasını çekiyor. Adliyeye evrak taşıyan şehit annesini görenler büyük şaşkınlık yaşarken, Balduk, "Ben bu vatana oğlumu şehit verdim. Gelinim oğlumun komutanı ile birlikte olması yüreğimi sızlatıyor" dedi. Şırnak'ta 29 Mayıs 2010'da dağlık arazide PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Piyade Uzman Çavuş Doğan Balduk şehit düştü. O dönem henüz 2 yıllık evli olan Balduk'un Diyarbakırlı olan annesi Methiye Balduk ile babası Nurettin Balduk terör örgütü PKK'ya lanet yağdırırken, şehit eşi Seher Balduk ise; yakasında eşinin fotoğrafına bakarak; "Kavuşmak için günleri sayarken sensiz yıllar mı geçireceğim" diye feryat etmişti. Şehit maaşı bağlanan Seher Balduk, şehit yakınlarına tanınan haktan yararlanarak Karşıyaka Kaymakamlığı'nda işe başladı. Şehidin kardeşi Zülküf Balduk da Karayollar 2. Bölge Müdürlüğü'nde işe girdi.

GÖRÜNCE YIKILDI
5 çocuk annesi Methiye Balduk (63), gelinini oğlunun komutanıyla samimi şekilde çekilmiş fotoğraflarını görünce adeta yıkıldı. İzmir'de 22 Kasım 2012'de saat 23.00 sıralarında yaşanan olayda, Seher Balduk ve yanındaki H.Y. araçla Bayraklı'dan geçerken şehit annesi Methiye Balduk ve oğlu Zülküf Balduk arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından İzmir 17. Asliye Ceza Mahkemesi'nde basit yaralama, mala zarar verme ve hakaret suçlarından dava açıldı. Davada Seher Balduk davacı, Zülküf Balduk müşteki sanık, Mehdiye Balduk ile H.Y. sanık olarak yer aldı. Yargılama sonunda H.Y'e karşı basit yaralama suçu meşru müdafa koşulları altında olduğu gerekçesiyle ceza verilmedi. Zülküf Balduk yaralamadan 2 yıl 6 ay hapis cezası, mala zarar vermeden 2 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Methiye Balduk ise, Seher Balduk'a karşı mala zarar vermeden 100 gün, yaralamadan 100 gün ve hakaretten 87 gün adli para cezasına çarptırıldı. Methiye Balduk'un toplam 287 gün adli para cezası günlüğü 20 liradan toplam 5 bin 740 liraya dönüştü. Methiye Balduk, verilen adli para cezasını ödeyemeyince adli para cezası hapis cezasına çevrildi. Balduk'un hapis cezası da daha sonra denetimli serbestlik müdürlüğü tarafından kamu cezasına çevrildi. Hafta içi günde 4 saat adliyede çalışarak kamu cezasını çeken 63 yaşındaki Balduk, 3 ay sonra cezasını tamamlayacak.

ÇALIŞMAK ZOR OLUYOR
İzmir Adliyesi'nde evrak götürüp getiren şehit annesini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. 1 sene de Bayraklı Belediyesi'nde çaycılık yaparak ceza çektiğini anlatan Methiye Balduk, "Yaklaşık 2 aydır da adliyedeyim. Öğlen 13.00'te geliyorum, akşam 17.00'ye kadar çalışıyorum. Benim gibi biri için bu yaştan sonra çalışmak çok zor oluyor. Oğlumu ben büyüttüm yetiştirdim ve bu vatan için şehit oldu. Ama gelinim oğlumun komutanıyla birlikte oldu. Bu beni derinden yaraladı. Ben oğlumu yetiştirirken cefa çektim, gelinim şimdi sefasını sürüyor. Bu durumu gördükçe içim sızlıyor" dedi. Methiye Balduk, "Gelinim ile komutanı H.Y'yi birlikte görünce bir anlık öfkeyle aramızda tartışma çıktı. O anda oğlum da aklıma geldi. Şimdi adliyeye gidip gelmekten evimde işlerimi yapamıyorum. Benim için çok zor oluyor" dedi.

SABAH'TA YAYINLADI
eşi Seher Balduk ile komutanı Hakkı Yeşilyurt arasındaki birliktelik, "Şehidin komutanıyla eşinin aşkı" başlığıyla Sabah Gazetesi'nin birinci sayfasında yer almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Methiye anneye zorunlu hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN