Türkiye'nin en iyi haber sitesi

550 askerin gidişi böyle engellendi

Giriş Tarihi: 18.7.2016
550 askerin gidişi böyle engellendi

Darbe girişimine katılmak üzere ’den ’ya gönderilmek istenen 550 komandoyu taşıyacak uçak, valilik ve belediyenin müşterek çalışmasıyla havaalanından hareket edemedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi yaptığı gece kentte yaşananları anlattı. Havaalanında elektriklerin valinin talimatıyla kesilmesi ve belediye araçlarının pistte "arıza yapmasıyla" komandoları götürecek uçağın indirilmediğini anlatan Zolan, "Çardak Havaalanı'na yola çıkan 550 komando 'ya ulaşsa darbe girişimi daha kanlı olacaktı. Milletin parasıyla alınan uçak ve helikopterlerden millete ateş açanların Allah belasını versin. Denizli Valisi Ahmet Altıparmak'a bir kez daha teşekkür ediyorum. Komandolar yola çıkınca havaalanının elektrikleri valinin talimatıyla kesildi. Belediyemizin araçları da Tugay Komutanlığı etrafında arıza yaptı. Ayrıca, uçakların havaalanında indiği pistte de araçlarımız arıza yaptı. Komandoları alıp Ankara'ya götürecek olan kargo uçağı yere inemedi. Denizli'den 550 komandonun Ankara'ya gitmesini engellemesek ya biz burada olmazdık ya da darbe girişimi daha kanlı olurdu. Denizli'nin Milli Mücadele Günü 15 Mayıs'tır. Bundan sonra 15 Temmuz'da Demokrasi Bayramımız olacak" dedi.

BİRLİKLERİNİ GERİ ÇEK!
Denizli Valisi Ahmet Altıparmak'ın darbe girişimi sırasında 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ı telefonla arayarak birliklerini geri çekmesini istediği, ancak Özbakır'ın kabul etmediği bildirildi. Denizli'de 11. Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı Söke'deki birlikten 70 komandonun darbe girişiminden 2 gün önce tatbikat var diye geldikleri öğrenildi.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİLER
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen Denizli Garnizon ve 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır ile 51 rütbeli askeri personel tutuklandı. 52 subay ve astsubayın, "Anayasal düzeni yoluyla değiştirmeye teşebbüs", "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı", "Yasama organına karşı silahlı isyan", "Silahlı örgüt kurmak"la suçlandıkları öğrenildi. Savcılık yetkilileri, soruşturma kapsamında 105'i rütbeli 587 askeri personelin gözaltına alındığını, "Anayasal düzeni silah yoluyla değiştirmeye teşebbüs", "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı", "Yasama organına karşı silahlı isyan", "Silahlı örgüt kurmak" suçlamasıyla işlem yapıldığını bildirdi. Zanlıların sorgularının başsavcı, 2 başsavcı vekili ve 14 cumhuriyet savcısına tarafından yapıldığı, şu ana kadar sorguları tamamlananlardan 58 subay ve astsubayın "tutuklanmaları" talebiyle nöbetçi Denizli 8. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, bunlardan 52'sinin tutuklanarak İzmir F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildikleri belirtildi. Tutuklananlar arasında 11. Komando Tugayı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın yanı sıra Söke 11. Piyade Tugay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Akman'ın da bulunduğu bildirilirken, firari olan 11. Komando Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Fahrettin Demir'in hakkında da yakalama emri çıkartıldığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
550 askerin gidişi böyle engellendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN