Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeciler hafta sonu alınacaktı!

’de, FETÖ mensubu subaylara yönelik planlanan ve 14 Temmuz’da Egeli Sabah’ta detayları yer alan operasyon hazırlığının, hainlerin, darbe girişimini apar topar yapmalarına yol açtığı belirtildi

Giriş Tarihi: 20.7.2016
Darbeciler hafta sonu alınacaktı!
Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan sorumlu Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız olan darbe girişimiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bato, darbeyi planladığı öne sürülen Genelkurmay Başkanlığı'nın eski Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse ve Albay Mehmet Oğuz Akkuş ile generallerin de içinde yer aldığı çok sayıda subayla ilgili gözaltı işlemi yapmaya hazırlanırken darbe girişiminin gerçekleştiğini söyleyerek, "Başlattığımız operasyonlar, ileri için planladıkları darbe girişimini apar topar yapmalarına neden oldu" diye konuştu. Bato, "İzmir'deki askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlattığını ifade etti. Soruşturma kapsamında "FETÖ'nün TSK içindeki yapılanmasına yönelik" önemli bilgilere ulaşıldığını ve bunların 'na iletildiğini açıklayan Başsavcıvekili Bato, operasyon izninin istendiğini belirtti.

OPERASYON DA ÖNE ÇEKİLDİ
Bato, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sonrası için planlanan operasyonun, yurt genelindeki diğer operasyonlarda önemli darbe alan, YAŞ'ta komuta kademesinden hatta ordudan uzaklaştırılacağı öngörülen örgüt mensuplarının buna karşı bir girişimde bulunabilecekleri ihtimali üzerine erkene alınmasını talep edildiğini ifade etti. Adalet Bakanlığına üzerinden konunun Cumhurbaşkanlığına iletildiğini ifade eden Bato, olumlu cevap alması üzerine "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik operasyonun ilk dalgasına ilişkin talimatın 7 Temmuz'da verildiğini kaydetti. İzmir merkezli bu operasyon kapsamında 2 emekli asker ile TSK'daki yapılanmanın sivil bağlantıları 22 kişi hakkında polise gözaltı yapma talimatı verildiğini, Genelkurmay Başkanlığı'ndan da 2'si amiral, 6 muvazzaf askerin savcılığa getirilmesi istendiğini hatırlatan Bato, muvazzaf askerlerden 5'inin sağlık gerekçelerini göstererek rapor aldığını ve savcılığa gelmediğini, bunun üzerine haklarında mahkemece yakalama kararı çıkartıldığını hatırlattı.

EGELİ YAZMIŞTI
Haklarında çıkarılan yakalama kararına rağmen 2 amiral ve bir binbaşının savcılığa gelmediğini kaydeden Başsavcıvekili Bato, bu süre içerisinde operasyonun ikinci dalgası için de hazırlıkların tamamlandığını ifade etti. Bato, bu hafta sonu için gözaltı talimatlarının hazırlanarak Genelkurmay Başkanlığı dahil olmak üzere ilgili birimlere iletildiğini aktardı. Gözaltı uygulanacak kişiler arasında, darbe girişiminde önemli rol oynayan, darbeyi planladığı öne sürülen Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, Albay Mehmet Oğuz Akkuş, generallerin, üst rütbede ve önemli görevlerde bulunan çok sayıda subayın yer aldığını ifade eden Bato, "İkincinin ardından ise, dalga dalga gerçekleştirilecek operasyonlarda da TSK'daki tüm yapılanmaya ulaşmak hedefleniyordu. İzmir Askeri Casusluk'taki usulsüzlük soruşturmasındaki yakalama kararları ve operasyonun devam edeceği beklentisi, TSK'daki FETÖ bağlantılı askerlerde, ordudaki güçlerini zayıflatması, etkinliklerinin sona ermesi ve cezaevlerine konulmaları ihtimaliyle tedirginlik uyandırdı. Başlattığımız operasyonlar, ileri tarih için planladıkları darbe girişimini apar topar yapmalarına neden oldu. Güçlü siyasi irade ile halkın sağduyulu ve kahramanca direnişi sayesinde emellerine ulaşamadılar" diye konuştu. Söz konusu operasyona ilişkin gelişmeleri ise Egeli Sabah 14 Temmuz'da "500 FETÖ'cü subay için yolu sonu geliyor" başlığı ile okuyucularına duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeciler hafta sonu alınacaktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN