Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeybekci’den ‘ EXPO’su müjdesi

Bazı etkinliklere katılmak üzere dün ’e gelen Bakanı Nihat Zeybekci, tüm illerinin içinde yer alacağı ve merkezi İzmir olacak bir Ege EXPO’su yapılacağını ifade etti

Giriş Tarihi: 19.8.2016
Zeybekci’den ‘Ege EXPO’su müjdesi
'e gelen Bakanı Nihat Zeybekci, Serbest Bölgesi'nin (ESBAŞ) genişlemesi ve İzmir Ticaret Borsası ilk ürün satışı törenlerine katıldı. Bakan Zeybekci'nin İzmir'deki ilk durağı Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) oldu. ESBAŞ Genişleme ve Süre Uzatımı imza törenine; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra Ekonomi Bakanlığı Başdanışmanı Adnan Yıldırım, Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ile ESBAŞ CEO'su Faruk Güler katıldı. Protokole göre 2.2 milyon metrekarelik olan ESBAŞ yapılan protokolle 2.5 milyon metrekareye çıkarıldı. Böylece ESBAŞ'ın yıllık cirosu 2 milyar, istihdam sayısı da 3 bin 500 kişi artacak. Törende konuşan Bakan Zeybekci, İzmir'in kendileri için önemli bir yeri olduğunu ve İzmirli Başbakan Binali Yıldırım'ın herkese selamlarını getirdiğini kaydetti. Başbakan Yıldırım'ın Serbest Bölge'nin genişletilmesiyle ilgili ve kararın bakanlar kurulunda bir an önce imzalanması konusunda talimatı olduğunu hatırlatan Zeybekci, "Biz geçen yıllardan beri 'İzmir Türkiye'nin serbest bölgeler şehri olmalı' demiştik. Bu sözümüzden hiç bir zaman geri kalmadık. Çünkü bu şehir 10 bin yıldır bu bölgenin ticaret merkezi. Bu deneyimi iyi kullanmalıyız" diye konuştu. İzmir'de yeni uzmanlaşmış ihtisas serbest bölgeler kurulması konusunda çalıştıklarını vurgulayan Zeybekci şunları söyledi: "Bunlardan biri Aliağa'da olacak. Turizm Ticaret Serbest Bölgesi gibi bir çalışmayı da İzmir il sınırlarında yapacağız. EXPO Ege projemiz de yapma fikrimiz sürüyor. Bu projenin peşinde olalım. Ege'yi tek bir şehir gibi görüp hiçbir kenti diğerinden ayırmadan bir EXPO yapalım. İzmir'den insanlar hızlı trene binip 1 saatte Denizli'ye gidip geldiğinde bu proje kafamızda oturur ve Ege çok daha zengin bir ekonomiye sahip olur. İzmir Ege'nin illeriyle takılarını tamamlamış olur. Sağlık, kültür, turizm başka yerlerde başka illerde yapabilir."

DARBE DEĞİL İŞGAL GİRİŞİMİ
15 Temmuz'un bir darbe girişimi değil, bir terör girişimi bir işgal olduğunu ifade eden Zeybekci, "15 Temmuz Türkiye'den başka sonuçlar çıkarmak isteyenlerin yapabileceği bir operasyondu. Ama karşılarında bir kere bile 'aman' dememiş, diz çökmemiş, esir alınamamış bir millet olduğunu göz ardı ettiler" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeybekci’den ‘Ege EXPO’su müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN