Çok para toplayana Pensilvanya ödülü

Bergama’da beklenenden fazla miktarda “himmet ve bağışı” toplayan FETÖ üyeleri Pensilvanya ziyareti ile mükafatlandırılmış ve örgütün elebaşının malikanesinde misafir edilmiş

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Çok para toplayana Pensilvanya ödülü

'in Bergama ilçesindeki FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan 26 kişi arasında bulunan 7 "mütevelli heyeti üyesi"nin beklenenden fazla "himmet ve bağışı" topladıkları için hediye olarak "Pensilvanya ziyareti" kazandıklarını ve ABD'ye giderek örgütün elebaşı Fetullah Gülen ile "birlikte namaz kıldıklarını" anlattığı öğrenildi. İzmir'de 16 Mayıs'ta FETÖ/ PDY'nin "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen'in de aralarında bulunduğu 36 kişiden 19'u tutuklanmıştı.

GÜLEN'İN PAYI YÜZDE 15
Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programları üzerinde yapılan incelemede, örgütün sözde eyalet yapılanmasındaki Karşıyaka bölgesinden sağladığı gelirler ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı saptanmış, İzmir'in kuzeydeki ilçelerinin yer aldığı bölgeden "kurban, burs ve himmet" adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir sağlandığına ilişkin bilgilere rastlanmıştı. Elde edilen gelirin dağıtımına ilişkin bilgilerin de bulunduğu kayıtlarda, bu gelirden yüzde 15'lik payın örgütün elebaşı Fetullah Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği tespit edilmişti. Programda yapılan incelemede, örgüt üyelerinin, geçen yıl öncesi kurbanlar için 650'şer lira topladıkları, bu vekaletler karşılığı Afrika'dan çok daha düşük fiyatta kurban satın alarak kesimini yaptırdıkları, toplanan paranın yüzde 30'unun kurban alımında kullanıldığı, yüzde 13'ünün de "Pensilvanya" kaydıyla yurt dışına gönderildiği, kalanının da gelir olarak kaydedildiği bilgilerine ulaşıldığı öne sürülmüştü. Operasyonun devamı niteliğinde 5 Eylül'de İzmir Bergama merkezli 4 ilde 26 kişi gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin İzmir, Ankara, Erzurum ve Manisa'yı da kapsayan operasyonunda, FETÖ/PDY mensuplarının kullandığı "ByLock" ismli gizli programdan yapılan yazışmalar ele geçirildi. Gözaltına alınan zanlılar emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. FETÖ'nün Bergama'daki mütevelli heyeti üyesi 7 kişinin beklenen miktardan fazla himmet ve kurban bağışı topladıkları için Pensilvanya ziyareti ve FETÖ elebaşısı gıyabi tutuklu Fetullah Gülen ile görüşme hediyesi kazandıkları öğrenildi. Bu 7 kişinin miktarı henüz tespit edilemeyen himmet ve kurban paralarını Amerika'ya bizzat götürdüğü belirtildi. Pensilvanya'daki malikanede kalan zanlıların emniyetteki ifadelerinde çok çalışıp kotanın üzerinde himmet ve kurban bağışı topladıkları için Amerika'ya gittiklerini söyledikleri, Fetullah Gülen'in malikanesinde, birlikte namaz kıldıklarını anlattıkları, bunun kendileri için çok gurur verici bir durum olduğunu belirttikleri öğrenildi.

VALİ YARDIMCILARI YENİDEN ADLİYEDE
İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/ PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 39 kişiden 32'si tutuklandı. Şüpheliler arasında bulunan ve daha önce görevlerinden uzaklaştırılan Vali Yardımcısı Ufuk Seçilmiş ve Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, dosyadaki eksiklikler nedeniyle tekrar İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Savcılık sorgularının ardından "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderilen aralarında emniyet mensupları ve rütbeli askerlerin de bulunduğu 37 kişiden 32'si tutuklandı. Avukat Ahmet Ç. ve 4 zanlı ise mahkemece haklarında yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aliağa ilçesinde adliyeye sevk edilen 3 şüpheliden Ş.T. (39), F.K. (38) tutuklandı. E.İ. (31) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çok para toplayana Pensilvanya ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN