Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydın Teknokent’e kavuşuyor

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Teknokent için uzun zamandır yapılan çalışmaların sonuçlandığını ve en kısa sürede hizmete girmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi. Bununla beraber teknokentlerin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Bircan, üniversitenin Teknokentle birlikte üniversitelerarası başarı sıralamasının olumlu anlamda değişeceğini ve hak ettiği yere teknokentle birlikte ulaşacağını ifade etti. Üniversite-sanayi işbirliğinde en önemli adımların teknokentler aracılığıyla atıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Bircan, teknokentin Aydın'ın ekonomik kalkınmasında lokomotif olacağını vurguladı.

"AKADEMİK BİLGİ TİCARİ BİR ÜRÜNE DÖNÜŞECEK"
Teknokentte faaliyet gösteren vergi mükellefi şirketlerin yazılım ve Ar-Ge'ye dayalı faaliyetlerinden elde ettikleri kazançların, 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacağını kaydeden Prof. Dr. Bircan, "Teknopark'ta çalışan araştırmacı, yazılımcı ve Ar-Ge personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri de her türlü vergiden muaftır" dedi. Bircan, öğretim elemanlarının Üniversite Yönetim Kurulu'nun izni ile yaptıkları araştırmaların sonuçlarını ticarileştirmek amacı ile Teknokent'te şirket kurabileceğini, kurulu bir şirkete ortak olabileceğini veya bu şirketlerin yönetiminde görev alabileceğini söyledi. Prof. Dr. Bircan, bu vesileyle akademik bilginin ticari bir ürüne dönüşeceğinin altını çizerek Teknokent'in Aydın'a hayırlı olmasını temenni etti.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ SAĞLANACAK
ADÜ Merkez Kampüs'te kurulması planlanan Teknokent, 32 bin 610 metrekare alana sahip olacak. Teknokentler, yeni fikir ve buluş sahiplerinin başarılı olabilmeleri için büyük ve küçük şirketlerin, yeni girişimcilerin ve akademik personelin iyi tasarlanmış uygun bir çalışma ortamı sunan bir yaşam ve yerleşim yerinde bir araya gelerek üniversite ve sanayi iş birliği sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Ayrıca teknokent; bilim ve teknoloji alanındaki buluşları ve gelişmeleri girişimciler ve bilim adamları aracılığıyla, sanayi alanına aktarmak için bir araç olarak görülüyor. ADÜ önderliğinde kurulacak Teknokent, AR - GE ve inovasyon çalışmalarına zemin hazırlayarak üniversite - sanayi işbirliğinde adımlar atılmasında etkin ve itici bir güç olacak. Bununla beraber ulusal ve uluslararası yatırımcıların aynı çatı altında çalışılabilmesine imkan sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Teknokent’e kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN